SpravodajstvoVeda a výskum

Nachádzame sa na kritickej križovatke: Globálnym otepľovaním ohrozujeme nielen seba, ale aj našich potomkov

Za krátku dobu si svet prešiel niekoľkými krízami a opäť sa stáva viac závislý na fosílnych palivách.

Svet si za relatívne krátku dobu prešiel niekoľkými krízami. Dvíhanie cien energií, pandémia COVID-19 a momentálne prebiehajúci konflikt na Ukrajine nás podľa tohtoročnej správy Lancet Countdown on Health and Climate Change urobilo závislejšími na fosílnych palivách, ktorých používanie je hlavnou príčinou globálneho otepľovania. Správu viedli vedci z univerzity UCL.

Krajiny sveta stále dávajú miliardy amerických dolárov na fosílne palivá a častokrát tieto čiastky prevyšujú rozpočet na zdravotnú starostlivosť. Autori správy veria, že závislosť na fosílnych palivách môže viesť k zvýšenému riziku nedostatku potravín a šíreniu infekčných chorôb. S rastúcimi teplotami by sa podľa správy mal zvýšiť výskyt úpalu, ale aj problémov spojených s duševným zdravím. Na stole sú podľa autorov aj teploty, ktoré by pre nás mohli byť smrteľné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úmrtia, kde hralo hlavnú úlohu teplo sa za posledné desaťročia zdvojnásobili a tento rok zaznamenali viaceré krajiny mimoriadne teplotné rekordy, napríklad v Anglicku tento rok dosiahli teploty 40 °C. Rovnako vysoké teploty zaznamenali aj v častiach Európy, Pakistane a Číne.

„Nachádzame sa na kritickej križovatke. Vnímame dopad klimatických zmien na naše zdravie, no stále trváme na používaní fosílnych palív. Ich používaním nechávame domácnosti v zraniteľnom mieste, nakoľko sa ukázalo ako vie byť trh premenlivý,“ vysvetľuje doktorka Marina Romanello, z University of College London.

Situácia je vážna

Podľa jej slov domácnosti po celom svete čelia „energetickej chudobe“ a znečistenému vzduchu. Správa sa nesie v negatívnom duchu, no aj napriek tomu je podľa autorov šanca na zmenu, ak príde okamžite. V stávke sú podľa Romanellovej milióny životov.

„Situáciu vieme ešte zvrátiť rapídnym prechodom na čistú energiu,“ hovorí Romanello.

Ak by ľudstvo dokázalo včas zareagovať, v budúcnosti by sa výhody postupne zvyšovali. Získali by sme väčšiu istotu v oblasti zdravia, potravín a hlavne dostupnej energie. Hoci sa svet nachádza v konflikte a uprostred rastúceho napätia, svetové vlády a nadnárodné spoločnosti majú jedinečnú možnosť dostať do popredia zdravie a zabezpečiť bezpečnú budúcnosť pre nás všetkých.

Nedávno publikovaná správa je prácou 99 expertov z 51 vedeckých inštitúcií. Podieľali sa na nej napríklad experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie a Svetovej meteorologickej organizácie. Správu publikovali len niekoľko dní pred začatím 27. ročníka konferencie COP27 a sedem rokov po Parížskej dohode, kde sa svetoví lídri zaviazali udržať otepľovanie pod hodnotou 2 °C.

Viaceré štúdie však varujú, že ak niečo neurobíme rýchlo, túto hranicu takmer isto prekročíme. Zem sa nachádza na prelome niekoľkých zlomových bodov a ak sa preklopia, zmeny budú nezastaviteľné aj keby svet zo dňa na deň prešiel na obnoviteľné a čisté zdroje energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close