Kedy vznikli kontinenty Zeme? Výskum prináša nový spôsob ako najdôležitejšie evolučné momenty planéty

Kontinenty sú pravdepodobne jednou z najdôležitejších charakteristík obývateľnej planéty, no stále o nich veľa nevieme.

kontinenty Zem
Zdroj: titoOnz / Shutterstock.com

Kontinenty Zeme sú podľa názorov vedcov jedným z dôležitých predpokladov pre obývateľnosť našej planéty, no napriek tomu o nich stále veľa nevieme. V nedávno publikovanej štúdii výskumníci z Curtin University ponúkli nový spôsob ako datovať evolúciu Zeme vrátane formácie kontinentov.

Štúdia tvrdí, že pred 3,2-miliardami rokov si planéta prechádzala kritickým momentom v histórii. Predpokladá sa, že práve v tomto období začala platňová tektonika, proces ktorý prebieha hlboko pod našimi nohami dodnes. Autori štúdie chceli priniesť odpoveď na to, kedy vznikli na Zemi kontinenty v podobe, v akej ich poznáme dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak chceme vedieť, kedy vznikli kontinenty Zeme, musíme určiť, kedy sa kompozícia kontinentálnej kôry začala výrazne odlišovať od zemského plášťa,“ vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Luc Doucet.

Prvým krokom bolo pochopiť evolúciu zemského plášťa po gigantickej kolízii s protoplanétou Theia, ktorá sa odohrala pred 4,5-miliardami rokov. Počas tejto kolízie sa výrazne modifikoval nielen zemský plášť, ale aj jadro planéty. Zároveň kolízia s objektom Theia vyvrhla do vesmíru materiál, z ktorého neskôr vznikol Mesiac.

Autori štúdie môžu porovnávať evolúciu zemského plášťa s vývojom kontinentov vďaka dátam, ktoré získali z ložísk olova a zinku. Austrália je plná veľkých ložísk. Ložiská sa datujú od 3,4-miliárd rokov do 285-miliónov rokov. Vzhľadom na tento rozsah sú ideálne pre ďalšie štúdie. Vedci zistili, že pred približne 3,2-miliardami rokov sa začali tieto ložiská výrazne líšiť kompozíciou od zemského plášťa.

„Toto obdobie je zároveň obdobím, kedy vznikla platňová tektonika. Tú možno považovať za hlavnú silu za formáciou kontinentov Zeme. Naša planéta je jedinou v Slnečnej sústave s platňovou tektonikou a možno nie náhodou aj jedinou planétou schopnou podporovať život,“ tvrdí spoluautor výskumu, doktor Hugo Olierook.

V ďalších krokoch by sa vedci mohli pozrieť na evolúciu Zeme ešte raz a možno dospejú k novým a presnejším časovým rozmedziam pre kľúčové evolučné body planéty.

Vznik zemských kontinentov

Výskum z minulého roka prišiel s hypotézou, že úplne prvé kontinenty Zeme neboli stabilné a Zem ich vo svojich hlbších vrstvách recyklovala. Jadrá kontinentov sa skladajú z hornín, ktoré nazývame kratóny a sú staré viac ako tri miliardy rokov. Kratón je tvorený magmatickými a metamorfovanými horninami, niekedy so slabším sedimentárnym pokryvom. Existujú už od obdobia prekambria. Prekambrium je voľné označenie pre obdobie od vzniku Zeme pred približne 4.5-miliardami rokov, až po začiatok obdobia kambria pred 542-miliónmi rokov.

Kratóny vznikli veľmi skoro v evolúcii našej planéty a podľa autorov štúdie môžu prezradiť tajomstvo nielen vzniku kontinentov, ale aj evolúcie Zeme. Výskum pracoval s výkonnými počítačovými modelmi, ktoré dokázali simulovať evolúciu planéty počas prvej miliardy rokov. Zistili, že prvotné kontinenty nemali veľkú stabilitu a recyklovali sa v zemskom plášti.

Pochopenie vzniku kontinentov nám pomôže zistiť ako život na Zemi vznikal. Zároveň však vedcom môže pomôcť pochopiť akými spôsobmi by sa mohli kontinenty formovať na povrchu planét za hranicami našej Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre