Kedy skorí predkovia dnešných ľudí opustili Afriku a kade sa rozpŕchli do sveta?

Vedci sa zhodujú na tom, že človek začal svoju evolučnú cestu v Afrike a neskôr tento kontinent opustil. Ako a kedy migrácia prebiehala?

neandrtalec predok cloveka
Zdroj: frantic00 / Shutterstock.com

Akceptované vedecké teórie nám hovoria, že človek začínal svoju evolučnú púť v Afrike a neskôr migroval do Európy a Ázie. Ako sa tento presun odohrával a kadiaľ naši predkovia putovali však ostávalo z väčšej časti neznáme.  

Výskumníci z University of Southampton v spolupráci s Čínskymi, Austrálskymi a Českými vedcami v novej štúdii zistili, že medzi Afrikou a Euráziou existoval dobre živený koridor, ktorý usmerňoval lovcov-zberačov na ceste za novým domovom. Vedci naznačujú, že naši skorí predkovia opustili Afriku cez Sinajský polostrov pred viac ako 80-tisíc rokmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento úrodný koridor viedol cez Levantu do západnej Ázie a cez Jordán do severnej Arábie. Dnes je z tohto prostredia púšť, no kedysi dávno mohla tadeto viesť cesta zelene, ktorá našim predkom ponúkla nielen dostatok vody, ale aj obživy. Podľa autorov štúdie túto trasu obľubovali prví Homo sapiens, smerujúcich na sever.

Moderní ľudia sa v Afrike mohli začať postupne objavovať pred 200 až 300-tisíc rokmi a kontinent opúšťali v niekoľkých vlnách. Predpokladá sa, že túto obľúbenú cestu využívali desaťtisíce rokov a cez ňu osídlili Áziu a potom Európu. V rámci najnovších výskumov vedci objavili v riftovom údolí Jordánu niekoľko jednoduchých nástrojov. Presnejšie ich našli v oblasti vyschnutých riečnych korýt Vádí. Pomocou luminiscenčnej datovacej metódy následne zisťovali, kedy boli sedimenty, v ktorých boli nástroje pochované, naposledy vystavené slnečnému svetlu.  

Migrácia pozdĺž úrodného koridoru

Výsledky metódy vedcom ukázali, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa tieto nástroje používali pred približne 84-tisíc rokmi. Naši predkovia ich nechali na brehu rieky a nástroje postupom času pochovali rôzne usadeniny.  

“Vedci dlho verili, že ľudia cestovali z Afriky cez Červené more, keď boli hladiny vody nízke. Naša práca však ukazuje, že existoval aj iný známy prechod, cez jedinú pevninskú trasu z Afriky do Eurázie. Naša práca zároveň dokazuje, že naši predkovia túto cestu poznali a pomerne často ju používali,” tvrdí Paul Carling, jeden z autorov výskumu.  

Predchádzajúce výskumy sa snažili hľadať veľké jazerá, ktoré by počas migrácie pomohli našim predkom udržať sa nažive. Nová štúdia dokazuje, že malé mokrade predstavovali mimoriadne dôležité míľniky pri migrácií našich predkov. Levanta v tomto smere predstavovala mimoriadne úrodný koridor, ktorý mohol našich predkov usmerniť pri ceste z Afriky.  

Zároveň sa ukazuje, že toto prostredie nebolo pred približne 80-tisíc rokmi vyprahnutou púšťou, naopak mohlo ísť o savanu, ktorá našim predkom dokázala poskytnúť životne dôležité zdroje na cestu z Afriky do juhozápadnej Ázie a potom aj do ďalších kútov sveta. Nová štúdia teda ponúka pohľad do minulosti a ukazuje nám jeden z mimoriadne dôležitých bodov na evolučnej ceste človeka, ako sme opustili našu rodnú Afriku a začali postupne osídľovať ostatné kontinenty planéty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre