Kedy sa na planéte objavili prvé teplokrvné živočíchy? Odpoveď vedci našli na nečakanom mieste

Tvar drobnej, no dôležitej štruktúry dokáže vedcom prezradiť, či bol živočích teplokrvný alebo chladnokrvný

Kedy sa prvýkrát objavili teplokrvné živočíchy?
Zdroj: Luzia Soares

Medzi jednu zo základných vlastností cicavcov patrí teplokrvnosť. Vďaka tejto charakteristike si nielen my dokážeme udržovať konštantnú teplotu tela bez ohľadu na to, v akom prostredí sa nachádzame, ale aj mnohé ďalšie živočíchy. Tým sa zároveň líšime od chladnokrvných tvorov, ktorí sa potrebujú vyhrievať na slnku.

K teplokrvnosti sa viaže aj rýchly metabolizmus, no pre vedcov ostávalo záhadou, kedy sa tento rýchly metabolizmus vyvinul. Štúdia publikovaná v Nature našla stopy, ktoré prezrádzajú pôvod vlastnosti umožňujúcej teplokrvným živočíchom prežiť aj chladnejšie podmienky. Ukazuje sa, že v tomto hrala dôležitú úlohu drobná štruktúra nachádzajúca sa vo vnútornom uchu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci dnes nemôžu tak jednoducho určiť, či bol živočích žijúci pred stovkami miliónmi rokov teplokrvný alebo nie. Môžu to len odhadnúť na základe toho, či sa jeho správanie podobalo na správanie teplokrvných živočíchov. O teplote tiel živočíchov však hovorí aj nedávno objavená štruktúra.

Mimoriadne rýchla evolúcia

Uši všetkých stavovcov totiž obsahujú tekutinu, ktorá im pomáha udržať rovnováhu. Táto tekutina môže byť buď hustejšia alebo redšia. Od viskozity zároveň priamo závisí štruktúra kanála, cez ktorý tekutina tečie. Chladnokrvné živočíchy majú túto tekutinu hustejšiu, teda potrebujú väčšie kanále, cez ktoré by mohla pretekať. Táto štruktúra sa nazýva semicirkulárny kanálik a pri teplokrvných organizmoch je kvôli nižšej teplote tela menší.

„Donedávna sme podľa typu semicirkulárneho kanáliku určovali spôsob pohybu života. Jeho biomechanické vlastnosti nám však ukázali, že podľa jeho vlastností môžeme popísať aj teplotu tela organizmov,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Romain David.

Pre potreby štúdie vedci charakterizovali semicirkulárne kanáliky 341 živočíchov, z čoho bolo 243 stále žijúcich druhov. Výsledky ich prekvapili, pretože naznačujú, že teplokrvnosť prišla až o 20-miliónov rokov neskôr, než si mysleli. Semicirkulárny kanálik spájajúci sa s teplokrvnosťou, sa po prvýkrát objavil pred 233-miliónmi rokov. Zároveň ale zistili, že keď už sa teplokrvnosť objavila, vyvinula sa oveľa rýchlejšie, než sa predpokladalo, píše Eurekalert.

Kedy sa na Zemi objavili prvé teplokrvné živočíchy?
Zdroj: Nature

Spolu s teplokrvnosťou sa začala vyvíjať aj srsť, naznačuje štúdia. Srsť pomáha zachytávať teplo, čo umožňuje živočíchom prispôsobiť sa väčšiemu množstvu podmienok. Autori zdôrazňujú že vývoj teplokrvnosti nebol postupný, pomalý proces odohrávajúci sa v časovom období desiatok miliónov rokov, ale pomerne rýchly. Predpokladá sa, že vyvinutie teplokrvnosti prebiehalo z geologického hľadiska veľmi krátko, menej ako milión rokov. Rýchly vývoj mohli odštartovať zmeny v metabolickom systéme cicavcov a ako už bolo spomenuté, aj prvé objavenie sa srsti.

Autori štúdie vo svojej práci objavili spôsob, ktorý nám v budúcnosti umožní ľahšie povedať, či bol určitý živočích teplokrvný, alebo nie. Metódu otestovali na veľkom množstve žijúcich organizmov a autori veria, že do budúcna táto metóda uľahčí prácu vedcom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre