Alzheimerova choroba a poruchy tráviaceho traktu majú tohto viac spoločného, ako by sa mohlo zdať, ukazuje štúdia

Vedci z Edith Cowan University v prelomovej práci objavili zvláštnu genetickú podobnosť.

Alzheimerova choroba a poruchy tráviaceho traktu sú prepojené. Povedie to k liečbe?
Zdroj: Mayo Clinic, Research Gate, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z Edith Cowan University vo svojej novej štúdii zistili, že ľudia s poruchami tráviacej sústavy môžu byť náchylnejší na vznik Alzheimerovej choroby. Vo svojej práci zároveň ponúkajú spôsob, ako neurodegeneratívne ochorenie včas odhaliť.

Alzheimerova choroba je najčastejšie sa vyskytujúcou formou demencie. Napáda pamäť a schopnosť rozmýšľať. Spôsobuje odumieranie nervových buniek v mozgu tým, že dochádza k hromadeniu škodlivých foriem proteínov. Za normálnych okolností tieto proteíny odstraňuje mikroglia, no ak sa jej upratovacia funkcia naruší, môže nastať vývoj Alzheimerovej choroby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Genetická podobnosť

Už predchádzajúce štúdie sa zamerali na prepojenie medzi chorobou a poruchami tráviaceho traktu, žiadna štúdia ale nedokázala prísť na to, prečo je to tak. Vedci z Edith Cowan University však tento vzťah priblížili z genetického hľadiska.

Ich práca je prvou svojho druhu a odhaľuje, že existuje genetické prepojenie medzi poruchami tráviaceho traktu a Alzheimerovou chorobou, čo ale neznamená, že poruchy tráviaceho traktu ochorenie priamo spôsobujú.

Čím hlbšie sa do tohto vzťahu ponárali, tým viac prepojení našli. Vedci vysvetľujú, že cholesterol môže v oboch prípadoch hrať dôležitú úlohu.

„Abnormálne úrovne cholesterolu môžu predstavovať riziko vývoja ako Alzheimerovej choroby, tak aj ťažkostí s črevným traktom,“ vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Emmanuel Adewuyi.

Ďalšie vedecké štúdie sú potrebné na to, aby vedci dokázali lepšie pochopiť mechanizmy, ktoré zdieľajú obe zdravotné stavy. Vedci však naznačujú, že vysoký cholesterol sa môže dostať do centrálnej nervovej sústavy a vyvolať abnormálny cholesterolový metabolizmus v mozgu. Už v minulosti ale vedci zistili, že sa zvýšené hladiny cholesterolu v mozgu viažu na jeho degeneráciu a poškodenie kognitívnych vlastností.

Hoci momentálne neexistuje na Alzheimerovu chorobu liek, autori štúdie sa domnievajú, že lieky na zníženie cholesterolu by mohli byť vhodnou metódou liečby aj v prípade porúch tráviaceho traktu. Ide o lieky, ktoré pomáhajú znižovať zápal, podporujú imunitu a chránia tráviaci trakt.

Tieto liečivá by mohli pomôcť, no vedci potrebujú štúdiu, ktorá by pacientov sledovala individuálne. Až vtedy by sa mohlo posúdiť, či by im takáto forma liečby prospela alebo nie. Štúdia hovorí aj to, že zabráneniu Alzheimerovej choroby alebo poruchám tráviaceho traktu pomôže aj zdravé stravovanie. Do akej miery však dokáže zdravý životný štýl znížiť riziko nie je známe.

Štúdiu Alzheimerovej choroby sa venovala aj Johns Hopkins Medicine. Vo svojej štúdii vedci pomocou reverzného inžinierstva skúmali mozgy ľudí, ktorí na chorobu umreli. Podarilo sa im nájsť molekulu, ktorá môže Alzheimera spúšťať. Tou molekulou je glykán, druh cukru, prostredníctvom ktorého by mohli chorobu nielen včas diagnostikovať, ale prípadne aj zabrániť jej vzniku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre