Kedy sa človek učí najlepšie? Náš učiteľ by mal spĺňať tento predpoklad, tvrdia vedci

Nový výskum dokázal, že sa učíme lepšie, ak máme nášho učiteľa radi. Prečo to tak je?

Kedy sa človek učí najlepšie?
Zdroj: Vosveteit.sk, Bing Image Creator

Človek sa učí celý život, no ako dokazujú výskumníci z Lund University, čo všetko sa naučíme, závisí aj od toho, čo si myslíme o našom učiteľovi. Ukázalo sa, že ak niekoho máme radi, naučíme sa od neho podstatne viac ako keď niekoho radi nemáme.  

Učenie je pre človeka základ už od narodenia až do smrti. Vďaka vstrebávaniu nových zážitkov, vedomostí a informácií si formujeme lepší pohľad na svet a dokážeme v ňom lepšie fungovať. Učiť sa vieme nielen z individuálnych skúseností, ale aj z prepájania jednotlivých informácií, vďaka čomu si vieme poradiť aj s tým, s čím nemusíme mať priame skúsenosti.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Predstavte si, že sa prechádzate cez park a uvidíte muža so psom. O niekoľko hodín neskôr uvidíte rovnakého psa, tentokrát so ženou. Na základe týchto informácií si vieme spojiť, že tvoria pár, hoci ste ich nemuseli vidieť spolu,” vysvetľuje Inês Bramão, jedna z autorov novej štúdie.  

V práci výskumníci dokázali, že naša pamäť a schopnosť učiť sa, môže byť ovplyvnená tým, kto nám novú informáciu ponúka. Vedci vytvorili experiment, v ktorom si mali dobrovoľníci zapamätať a následne vytvoriť spojenia medzi rozličnými objektmi. Ukázalo sa, že ak im túto úlohu predniesol niekto, koho dobrovoľníci mali radi, s úlohou si poradili lepšie. To, koho mali radi, sa odvíjalo od ich politického presvedčenia, vzdelania, stravovacích návykov, hobby, či obľúbenej hudby.  

Autori štúdie tvrdia, že tieto zistenia môžu ovplyvniť množstvo aspektov nášho každodenného života, napríklad aj politiku.  

“Predstavte si, že politická strana zvýši dane, čo obhajuje tým, že zlepší zdravotníctvo. O nejaký čas neskôr sa ocitnete v nemocnici a naozaj si všimnete zlepšenie. Ak sa vám politická strana páčila, skôr si spojíte lepšiu zdravotnú stranu s jej sľubmi, než v prípade, ak by sa vám nepáčila. Nezávisí pritom na tom, či mala strana reálne zásluhu na zlepšení zdravotníctva,” tvrdia autori štúdie.  

Prečo sa naučíme viac od ľudí, ktorých máme radi?

Existuje už niekoľko štúdií, ktoré rovnako naznačili, že učenie človeka ovplyvňuje aj zdroj, z ktorého čerpá informácie. Tento fenomén sa spája s tým, ako naša pamäť funguje. Od obľúbených ľudí berieme informácie skôr preto, lebo existuje šanca, že ľudia, ktorých máme radi, už ponúkajú informácie, ktoré sedia s našim pohľadom na svet. Teoreticky týmto spôsobom aj podporujeme polarizujúce názory.  

Autori štúdie vysvetľujú, že podobné výskumy nám môžu pomôcť pochopiť, prečo sa ľudia držia svojich vyhranených názorov a prečo mnohí odmietajú nové informácie, ktoré nesedia úplne s ich pohľadom na svet. Tvrdia, že v tomto prípade nejde len o filtrovanie obsahu na sociálnych sieťach, ale o jeden zo základných mechanizmov nášho učenia sa a zbierania nových poznatkov.  

Vedcov prekvapilo, že od obľúbených ľudí sa učíme ľahšie aj v prípade, ak je ponúkaná informácia neutrálna. V reálnom svete však môže nová informácia vyvolať silné reakcie a vďaka tejto vlastnosti by sa naše reakcie mohli ešte viac zintenzívniť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre