Dokáže človek počas svojho života zmeniť svoju osobnosť? Takýto je názor vedcov

Osobnosť človeka sa dá určiť na základe niekoľkých faktorov. Môžeme ich ale zmeniť?

rozdvojena osobnost_2
Zdroj: Unplash.com (Joel Muniz a Robert Zunikoff )

Niektoré teórie tvrdia, že sa naša osobnosť formuje do dospelosti a potom ostáva viac-menej nezmenená, zatiaľ čo iné teórie tvrdia, že časti našej povahy sa môžu meniť aj po veku dospelosti. Kde sa ukrýva pravda? Vedci sa v novej práci pokúšali zistiť, či je možné vedome zmeniť našu osobnosť a ako dlho by tento proces trval.

Zmena osobnosti v tomto prípade neznamená, že vycibríme svoj zmysel pre humor, alebo sa staneme šarmantnejšou osobou, vysvetľuje portál IFL Science. Existuje päť základných osobnostných predpokladov – Neurotizmus, extraverzia, otvorenosť, prívetivosť, svedomitosť. Tento model sa nazýva veľká päťka, alebo Big Five.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe hodnôt jednotlivých vlastností získame o človeku celkom presný obraz a môžeme ho využiť napríklad na odhadnutie pravdepodobnosti rozvodu, alebo získania novej práce. Predchádzajúce výskumy ukázali, že svedomitejší ľudia zvyknú žiť dlhšie a mať lepšie vzťahy ako ľudia, ktorí až tak svedomití nie sú.

Neznamená to však, že sme otrokmi našich osobností. Podľa psychológa Mathiasa Allemanda z University of Zurich ľudia trpia depresiou, úzkosťou, či inými poruchami, nie pre svoju osobnosť. Niektoré konflikty s priateľmi, či partnerom, môžu vychádzať z našej osobnosti, no na základe toho človek svoju povahu mení. Nie je to úplná zmena osobnosti, pretože sa človek väčšinou sústredí len na jeden faktor.

„Osobnosť sa môže meniť v dospelosti, strednom veku, ale aj na staré kolená. Ide o prirodzený proces, ktorý sa deje bez nášho zásahu. Väčšinou ale trvá dlhú dobu,“ vysvetľuje Mathias Allemand.

Vedomá zmena osobnosti

Zmena našej osobnosti teda môže kľudne trvať aj 50 rokov, ako to ukázala štúdia z roku 2019. Iná štúdia poukazuje na zmeny v osobnosti, ktoré sa dejú medzi dvadsiatym a štyridsiatym rokom života. V rozmedzí týchto rokov človek začína preukazovať zvýšenú sociálnu dominanciu. Túžba skúšať nové veci ale postupom času klesá. V prípade duševných porúch ale môže zmena v osobnosti človeka nastať oveľa rýchlejšie.

Lenže môžeme našu osobnosť zmeniť úmyselne? Allemand sa o to pokúšal v štúdii, ktorú publikoval minulý rok. Uvádza, že ak človek chce zmeniť svoju osobnosť, musí dodržiavať niekoľko faktorov. Prvým je motivácia. Ak má človek túžbu zmeniť svoju osobnosť, potrebuje podporu priateľov a rodiny. Ďalším dôležitým krokom je adaptovanie nového správania. Ak je človek introvertnejší a chcel by byť viac extrovertom, musí sa naučiť správanie, ktoré túto zmenu podporuje – napríklad začať nadväzovať rozhovory s cudzincami.

Posledným krokom je zmena v myslení. Človek, ktorý chce zmeniť svoju osobnosť musí začať rozmýšľať inak o každodenných zážitkoch a činnostiach.

Výsledky Allemandovho výskumu poukazujú na to, že je naozaj možné zmeniť svoju osobnosť, ak je človek motivovaný a má vôľu prejsť celým procesom. Allemand ale na záver dodáva, že zmeniť našu osobnosť je naozaj náročný proces.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre