Kedy Mesiac geologicky „zomrel“? Čínska sonda Chang’e-5 mení naše predstavy o histórii našej družice

Náš prirodzený satelit mohol žiť o niečo dlhšie, než sa predpokladalo.

Astronauti môžu jedného dňa piť sopečnú vodu
Zdroj: CNSA, Pixabay (AlexAntropov86), Úprava: Vosveteit.sk

Vzorky z čínskej sondy Chang’e-5 dokazujú, že kedysi dávno prebiehala na Mesiaci sopečná činnosť, informuje portál Čínskej akadémie vied.

Misie Apollo a Luna priniesli na Zem nejaké vzorky, ktoré sa ukázali byť staršie než 3-miliardy rokov. Tieto rané lunárne vzorky staré viac ako 3 miliardy rokov už desaťročia naznačujú, že Mesiac je odvtedy geologicky mŕtvy. V roku 2021 však sonda Chang’e-5 objavila vzorky, ktoré túto teóriu vyvracajú. Mesiac mohol byť sopečne aktívny ešte pred dvoma miliardami rokov. Prípad sa však komplikuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mesiac je malé teleso a pred 2-miliardami rokov by podľa teórie malo dávno prísť o všetko teplo, ktoré sopečné reakcie poháňa. Niektorí vedci sa domnievali, že voda alebo iné teplo generujúce prvky mohli poháňať vulkanizmus ku koncu geologického života Mesiaca. Misia Chang’e-5 sa však stavia proti akceptovaným teóriám.

Podľa autorov novej štúdie pred 2-miliardami rokov došlo k roztaveniu lunárneho plášťa. To mohlo nastať buď zvýšením teploty Mesiaca alebo znížením bodu tavenia. Vedci analyzovali vzorky z čínskej misie, ako aj z programu Apollo. Vzorky z Chang’e-5 mali vyšší pomer oxidu vápenatého a oxidu titaničitého. To znamená, že tieto látky majú oveľa nižší bod tavenia.

Možné je teda aj to, že sopečná činnosť na Mesiaci prebiehala oveľa dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo. Vzorky, ktoré skúmala misia Chang’e-5 vznikali v rovnakej hĺbke ako vzorky z programu Apollo, no pri 80 °C nižšej teplote. Vedci predpokladajú, že Mesiac prešiel postupným ochladzovaním, ktoré trvalo približne miliardu rokov.

„Zistili sme, že magma Chang’E-5 bola produkovaná v podobných hĺbkach, ale o 80 stupňov Celzia chladnejšia ako staršie magmy Apollo. To znamená, že mesačný plášť zažil trvalé, pomalé ochladzovanie o 80 stupňov Celzia z približne 3 miliárd rokov na 2 miliardy rokov.“, povedal Dr. SU.

Vulkanizmus a ľad v lunárnych kráteroch

Mesiac vznikol krátko po formácii planéty Zem. Podľa akceptovanej teórie mala pred približne 4-miliardami rokov do Zeme naraziť protoplanéta o veľkosti Marsu. Tá sa nazýva Theia a po kolosálnej zrážke sa okolo našej planéty vytvoril prstenec trosiek. Jednotlivé úlomky sa postupne na seba nabaľovali a tým vznikol aj náš Mesiac.

Niektoré teórie ale tvrdia, že naša prirodzená družica mohla vzniknúť oveľa rýchlejšie. Vďaka pokrokom v technológiách dokázali vedci vytvoriť simuláciu masívnych kozmických kolízií. Ak sa zrazia dve planéty, môže sa odlomiť jeden obrovský kus hmoty, ktorý by sa nárazom dostal na takzvanú rocheovu medzu, teda najmenšiu vzdialenosť, v ktorej môže byť obežná dráha objektu stabilná. Mesiac tak mohol vzniknúť okamžite, čo by vyriešilo niekoľko nejasností.

O Mesiaci toho zatiaľ veľa nevieme, no vedci pracujú na odhalení ďalších lunárnych záhad. Aj táto nová štúdia pomáha lepšie pochopiť evolúciu Mesiaca z termálneho a magmatického hľadiska. Počas obdobia vulkanizmu sa na Mesiaci uvoľnilo aj veľké množstvo vodnej pary. Tá sa podľa vedcov mohla usadiť na povrchu. V niektorých kráteroch dokázala prežiť a časom vytvorila ľadové ložiská.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre