Kedy končí vášmu Xiaomi smartfónu softvérová podpora? Táto stránka vám povie všetko čo potrebujete

Spoločnosť Xiaomi ponúka užívateľom zoznam zariadení, v ktorom uvádzajú aj rok, odkedy už nedostane ďalšie bezpečnostné aktualizácie.

Xiaomi 12T
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď si kupujeme nový smartfón, mali by sme mať na pamäti, že väčšina výrobcov sľubuje maximálne 2-3 ročnú softvérovú podporu. Znamená to, že po uplynutí tejto doby, smartfóny nemusia dostávať aktualizácie operačného systému a bezpečnostné aktualizácie.  

Každý výrobca má nastavenú dĺžku podpory a napríklad spoločnosť Xiaomi garantuje bezpečnostné aktualizácie najmenej 2 roky po spustení predaja konkrétneho modelu. Zároveň však spoločnosť vysvetľuje, že niektoré modely môžu dostať trojročnú alebo aj dlhšiu podporu, čo závisí podľa aktuálnych okolností. Rovnako platí, že ak sa objaví naozaj závažná bezpečnostná slabina, spoločnosť môže aktualizovať aj tie zariadenia, ktorým už skončila podpora dávnejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Xiaomi pravidelne informuje o modeloch, ktorým čoskoro skončí podpora a na stránke Xiaomi Security Center nájdete aj zoznam všetkých produktov, ktoré už nedostávajú bezpečnostné aktualizácie.  

Ak v zozname nájdete aj svoj model, vtedy je dobré začať uvažovať o kúpe novšieho zariadenia. Staršie operačné systémy sú totiž náchylné na útoky hackerov a používaním neaktualizovaného zariadenia sa vystavujete zbytočnému riziku. Pravda, v prípade závažnej bezpečnostnej medzery Xiaomi aktualizuje aj staršie produkty, no to neodstraňuje riziko úplne.  

Kedy prestane moje zariadenie dostávať bezpečnostné aktualizácie?

Množstvo smartfónov od Xiaomi má certifikát AER (pozn. redakcie: Android Enterprise Recommended), ktorý poskytuje Google a zaručuje, že tieto zariadenia spĺňajú prísne podmienky spoločnosti z hľadiska softvéru a hardvéru. Xiaomi má na tejto karte zoznam svojich modelov s certifikátom AER, z ktorého užívatelia môžu vyčítať niekoľko zaujímavých informácií.  

Pri vašom modely nájdete dátum kedy sa zariadenie dostalo na trh, s akou verziou Androidu prišlo a aké verzie Androidu dostanete do budúcnosti. Zároveň sa však môžete dozvedieť, kedy presne zariadenie prestane dostávať bezpečnostné aktualizácie a ako často sa vám bude aktualizovať.  

Napríklad smartfón Redmi Note 13 Pro sa na trh dostal v januári tohto roku a bezpečnostné aktualizácie prestane dostávať v januári 2028. Ako užívateľ sa teda môžete lepšie prispôsobiť situácii a nový model si dopriať napríklad pod stromček v roku 2027. Zároveň už teraz môžete vedieť, že vám smartfón bude podporovať svoju nadstavbu založenú na  Android 15.  

V zozname AER nájdeme spolu 58 smartfónov a tabletov troch značiek spoločnosti Xiaomi, ktoré boli schválené Googlom. Tento zoznam sa bude postupom času dopĺňať a nájdete tam nové produkty so všetkými dôležitými informáciami, ktoré budete potrebovať. Povedzme že sa vám pokazí smartfón a chceli by ste si nájsť náhradu. Je zbytočné investovať do zariadenia, hoci z druhej ruky, ktorému končí podpora za rok alebo menej. Ak však navštívite stránku Xiaomi Security Center, môžete sa pozrieť či má tento smartfón certifikát AER. Ak áno, môžete si jednoducho zistiť dokedy má garantovanú podporu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre