Kedy a kde boli podmienky pre život v našej galaxii najlepšie? Odpoveď je prekvapujúca

Tím vedcov si prešiel históriu našej Mliečnej dráhy a podarilo sa im zistiť ideálne miesto, ale aj čas pre život.

Mliečna dráha
Zdroj: YouTube(Insane Curiosity)

Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako mohol vzniknúť život vo vesmíre, či išlo o niečo výnimočné, čo sa udeje len zriedka, alebo naša galaxia prekypuje životom, ktorý sme ešte neobjavili. Objavujú sa ale dôkazy, ktoré môžu poukazovať na to, že vznik života na Zemi bolo dielom náhody a veľkej dávky šťastia, píše portál Science Alert.

Toto tvrdenie prináša tím výskumníkov, ktorý sa rozhodol zistiť, kedy bol v našej Mliečnej dráhe ideálny čas pre vznik života. Ich výsledky ukazujú na to, že to nie je dnes, ale pred 6-miliardami rokov. Zaujímavosťou je nie len čas, ale aj miesto, kde boli podmienky pre život ideálne. Tím vedcov tvrdí, že tým najlepším miestom pre život mohol byť okraj našej galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čas a miesto, ktoré boli výsledkom štúdie hovoria o ideálnom prostredí pre obývateľné planéty, ktoré by boli chránené pred impulzmi gama žiarenia a supernovami, ktoré zaplavili vesmír smrtiacou radiáciou. Všetko sa zmenilo pred 4-miliardami rokov, kedy sa centrálne regióny galaxie stali bezpečnejšími, než jej okraj. Vedci zároveň podotýkajú, že sú síce bezpečnejšie, ale nie až tak bezpečné, ako okraje galaxie pred 6-miliardami rokov.

Centrálne regióny Mliečnej dráhy

Supernovy môžu byť síce nádherné na pohľad, no sú mimoriadne nebezpečné. Po výbuchu hviezdy je vesmír zaplavený vysokými dávkami radiácie, ktoré môžu byť pre život na planéte smrtiace. Svoje si zažila aj naša Zem. Vedci spájajú niektoré masové vyhynutia života na našej planéte práve s výbuchmi supernov.

Tímu sa podarilo zistiť najbezpečnejšie miesto a čas v našej galaxii tak, že simulovali jej históriu a vývoj. Počas toho sledovali, ktoré regióny môžu produkovať najviac supernov, či gama lúčov. Podľa ich modelu vznikli centrálne regióny oveľa skorej, než regióny na okrajoch. Z toho zároveň vyplýva aj to, že centrálne časti našej galaxie mohli byť oveľa aktívnejšie. Postupom času sa aktivita vo vnútornej Mliečnej dráhe upokojila, no zvýšila sa na okrajoch galaxie.

Tím zároveň tvrdí, že bezpečie by sme mohli brať aj s rezervou. Je možné, že vesmírne explózie a vyhynutia mohli pomôcť životu na Zemi

„Ak sa masové vyhynutie života udeje v správnom tempe, mohlo by zohrať kľúčovú úlohu vo vývoji komplexného života na našej planéte,“ píšu vedci v ich štúdii.

Nakoniec môže byť naša poloha v Mliečnej dráhe dobrou správou. Vedci tvrdia, že pred 500-miliónmi rokov mohli byť okraje galaxie sterilizované dvoma, alebo až piatimi silnými gama lúčmi. Región, v ktorom sa nachádza naša Slnečná sústava považujú dnes za najbezpečnejší v jeho histórii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre