Keď vám WhatsApp ukáže toto upozornenie, neotvárajte odkaz či súbor priložený v správe: Môže ísť o podvod!

Ak vám WhatsApp ukáže niektoré z týchto upozornení, mali by ste sa mať na pozore. Môžete sa totiž jednoducho stať obeťou podvodu.

Je WhatsApp naozaj taký bezpečný ako si myslíme?
Zdroj: Unsplash (Arget), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Tak ako prostredníctvom každej komunikačnej platformy, tak aj na WhatsAppe vieme naraziť na pokusy o podvod a krádeže vašich financií či osobných údajov. Voči týmto podvodom a pokusom o ne sa môžeme chrániť len tým, že budeme obozretní. Všímať si tak musíme aj malé detaily, ktoré by mohli značiť potenciálny problém so správou, ktorá nám príde. Sám WhatsApp nám na svojich stránkach poradil, ako sa brániť voči podozrivým odkazom a taktiež podozrivým súborom. A my vám teraz prehľad toho, na čo by ste nemali v rámci konverzácie klikať, prinášame v našom článku. Chráňte sa aj vy pred potenciálnymi podvodmi, ktoré by vás mohli čakať.

Takto môžu vyzerať podozrivé odkazy v správach

Aj vám už možno niekedy prostredníctvom služby WhatsApp prišiel v správe odkaz, ktorý pôsobil mierne podozrivo. Takéto správy môžu prísť od niekoho, koho poznáte, no aj od úplne neznámych ľudí. V takomto prípade môže ísť o odkaz, v ktorom vás informujú o nejakej výhre, potrebe niečo zaplatiť a niekedy sa vedia podvodníci tváriť aj ako kuriérske služby či dokonca pošta. Ak vám však príde odkaz prostredníctvom tejto platformy, mali by ste sa mať na pozore. V niektorých prípadoch totiž vedia vyzerať dostatočne podozrivo, aby sme ich na prvý pohľad odhalili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
WhatsApp podvodný odkaz
Zdroj: WhatsApp

Tento odkaz môže vyzerať na prvý pohľad nevinne, no už sám WhatsApp ho označuje za podozrivý. Dôvodom je to, že odkaz nie je štandardný a nepresmeruje nás na žiadnu stránku tejto služby. Pri odkaze si môžeme všimnúť symbol ẉ namiesto klasického dvojitého w. Podvodník by nás teda vedel presmerovať na stránky, kde by sme sa mohli stretnúť s praktikami, ktoré z nás majú vylákať peniaze či osobné údaje.

WhatsApp vie identifikovať aj škodlivé súbory

Okrem škodlivých odkazov, ktoré vám môžu podvodníci na WhatsAppe posielať, sa môžete stretnúť aj s pokusom o šírenie škodlivých súborov. Aj tieto súbory však WhatsApp monitoruje a pokúša sa sledovať, ktoré súbory sú v poriadku a ktoré môžu byť podozrivé. Ak idete odoslať súbor, ktorý môže byť potenciálne škodlivý, aplikácia vás upozorní nasledovným oznamom.

Tento súbor má neobvyklý formát a môže byť nebezpečný, poškodený alebo nie je podporovaný aplikáciou WhatsApp. Z bezpečnostných dôvodov tento súbor nemožno odoslať.

Ak ste však príjemcom vy a služba vyhodnotí, že vám mohol prísť škodlivý alebo poškodený súbor, tak vám príde podobné oznámenie. Vo vašom telefóne tak môžete naraziť na nasledovnú správu.

Tento súbor bol odoslaný v neobvyklom formáte a môže byť nebezpečný, poškodený alebo nie je podporovaný aplikáciou WhatsApp. Z bezpečnostných dôvodov tento súbor nemožno otvoriť.

Ak vám príde súbor, ktorý sa dá otvoriť a služba vám ho nezablokujte, tak sa dobre uistite, odosielateľovi dôverujete. Služba WhatsApp pritom vykonáva kontrolu týchto súborov priamo vo vašom zariadení, služba k nim nemá prístup. Konverzácia v službe je šifrovaná a nikto okrem vás k vašim správam nemá prístup.

Záverom treba ale upozorniť, že nie všetky podvodné odkazy a súbory vie WhatsApp identifikovať, a preto by sme mali byť neustále obozretní, aby sme sa vyhli podvodu.

Stretli ste sa niekedy s podobnými správami či pokusmi o podvod na WhatsAppe? A išlo o podvodný odkaz alebo podozrivý súbor? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre