Ako môžete ochrániť svoj WhatsApp účet pred vírusom? Tomuto sa vyvarujte, radí WhatsApp!

WhatsApp odporúča dodržiavať tieto pravidlá, ak sa chceme vyhnúť tomu, že niekto cudzí získa prístup k nášmu účtu.

WhatsApp hacker utok virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Služba WhatsApp v súčasnosti patrí medzi najrozšírenejšie komunikačné aplikácie na svete. Používa ho prakticky celý svet, a to je aj dôvod, prečo útočníci hľadajú spôsoby, akoby mohli odcudziť účty ľudí a získať z toho prospech.

Útočníci pomocou WhatsApp účtov môžu napríklad šíriť podvodné správy, ktorých cieľom je získanie citlivých údajov od kontaktovať obete, prípadne aby ľudí nalákali na falošné webové stránky. Spomenúť si môžeme napríklad na podvodnú súťaž, kedy známy supermarket údajne oslavoval svoje 50. výročie a zákazníkom rozdával z dôvodu osláv darčeky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

No v skutočnosti išlo o podvod, kde útočník žiadal vyplnenie citlivých údajov s cieľom, aby vám vybielil bankový účet. Prípadne si môžeme spomenúť na krádeže správ, ktorých cieľom bolo zmanipulovanie adries kryptomenových peňaženiek s cieľom, aby adresa peňaženky obete bolo v správe zamenená za peňaženku útočníka.

Tých dôvodom, prečo by chceli získať útočníci prístup k vášmu účtu, môže byť ale viacero. Ako sa ale môžeme brániť pred hrozbami?

Ako WhatsApp účet pred ochrániť vírusmi?

Existuje viacero spôsobov, ako môžete ochrániť váš WhatsApp účet. Nižšie vám prinášame rady, ktoré odporúča dodržiavať platforma.

WhatsApp v prvom rade odporúča mať zapnutú funkciu Play Protect, ktorú možno aktivovať v Obchode Play pomocou cesty – Otvorte obchod a následne klepnite na Nastavenia > Play Protect. Potom zapnite možnosť Kontrola aplikácií pomocou služby Play Protect. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto služba aktívne monitoruje aplikácie v telefóne, či nepredstavujú potenciálnu hrozbu. No ide len o prvú radu WhatsAppu, ako sa môžeme chrániť.

Služba ďalej prízvukuje, aby sme nepoužívali rootované telefóny. Ide o zariadenia, ktoré majú alternatívnu verziu operačného systému, resp. ide o telefón, ktorého používateľ získal administrátorské práva. Keď je telefón rootovaný, používateľ má úplný prístup a kontrolu nad operačným systémom Android a môže upravovať systémové súbory a nastavenia, ktoré bežní používatelia nemôžu meniť. Hoci to znie ako výhoda, tak v skutočnosti tieto možnosti môže využívať aj útočník, ktorý sa dostane do vášho zariadenia.

Pozor na neoficiálne aplikácie

WhatsApp ďalej prízvukuje, aby sme nepoužívali alternatívne aplikácie za účelom prístupu k službe. Dôvodom je, že pri nich nedokáže garantovať súkromie a bezpečnosť ich používania.

„Tieto aplikácie ohrozujú vaše súkromie, zabezpečenie a bezpečnosť. Ak ich používate, neexistuje žiadna záruka, že vaše správy alebo údaje, ako je vaša poloha či zdieľané súbory, zostanú súkromné a zabezpečené.“, vysvetľuje WhatsApp.

Vyhnite sa aplikáciám, ktorých pôvod nepoznáte

Platforma ďalej vyzýva, aby sme do zariadenia neinštalovali nedôveryhodné aplikácie. To sú aplikácie, ktoré pochádzajú z neznámych zdrojov. Útočníci totiž často distribuujú na prvý pohľad legitímne aplikácie cez rôzne podvodný obchody s aplikáciami či prostredníctvom stránok, no pridávajú do nich aj vírusy. Preto by sme mali sťahovať do telefónu aplikácie len z oficiálnych obchodov, ako je napríklad Obchod Play či App Store.

Pozor na podozrivé odkazy a súbory

WhatsApp ďalej hovorí, že by sme si mali dávať pozor na internetové odkazy, ktoré otvárame. Dôvodom je, že prostredníctvom nich, si môžeme do zariadenia stiahnuť napríklad vírus, ktorý kompromituje náš účet. Rovnako platforma vyzýva, aby sme sa mali na pozore aj pri sťahovaní súborov, ktoré rovnako môžu slúžiť na distribúciu škodlivého softvéru, ktorý má potenciál odcudziť nám účet.

Dodržujete základné pravidlá vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre