Veda a výskum

Diamanty sú oveľa bežnejšie, než sme si mysleli, hovoria vedci. Pod nohami nám leží nepredstaviteľné bohatstvo

Vedci dlhú dobu nedokázali vysvetliť anomáliu pri pozorovaní seizmických vĺn. Ukazuje sa, že diamant nie je až tak vzácny, ako sme predpokladali.

Výskumníci z MIT a ďalších univerzít sa domnievajú, že hlboko pod povrchom Zeme sa môže nachádzať takmer nepredstaviteľné množstvo diamantov. Dôkazy naznačujú, že viac ako 200 kilometrov pod povrchom Zeme, môže ležať viac ako biliarda ton diamantov. Bohužiaľ, aspoň zatiaľ, sa ku nim nedokážeme dostať.

Diamanty sa nachádzajú v okolí kratonických koreňov, najstaršej a najmenej pohyblivej sekcie horniny. Tieto korene sa nachádzajú pod jadrom väčšiny kontinentálnych tektonických platní a vyzerajú ako obrátené pohoria. Kratóny sa nachádzajú viac ako 300 km pod povrchom planéty a prenikajú až do zemského plášťa, vrstvy ležiacej pod kôrou. Najhlbšie časti vedci označujú ako korene.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že tieto korene by sa mohli skladať z 1 až 2% z diamantov. Ak si vezmeme koľko koreňov môžeme v hlbinách Zeme nájsť, celkové množstvo diamantov by sa vyšplhalo na viac ako biliardu ton. Nevyčísliteľné bohatstvo diamantov sa ale nachádza v hĺbke až 241 km. Mimochodom, najhlbší vrt vytvorený človekom, Kholský vrt, má len niečo málo cez 12 kilometrov.

„Možno diamant nie je až tak exotickým materiálom, ako sme si predstavovali. Z geologického hľadiska ide o niečo úplne bežné. Hoci sa k týmto diamantom nedostaneme, nemožno poprieť že ich je oveľa viac, než sme mysleli,“ tvrdí Ulrich Faul, vedec z MIT.

Ako vedci diamanty našli?

Objav možno považovať za náhodu. Výskumníci počas jedného zo svojich výskumov nedokázali vysvetliť anomáliu v seizmických dátach. Posledné desaťročia totiž agentúry po celom svete vytvárajú databázu seizmickej aktivity. Seizmické vlny vznikajú pri zemetraseniach, veľkých explóziách, vlnách cunami alebo iných zdrojoch, ktoré dokážu otriasť zemskými vrstvami.

Do útrob našej planéty fyzicky nahliadnuť nemôžeme, no vedci používajú seizmické vlny na to, aby rekonštruovali interiér našej planéty. Seizmické vlny sa interiérom planéty šíria rozličnými rýchlosťami, s ohľadom na teplotu, hustotu a kompozíciu vrstvy, cez ktorú prechádzajú. Túto vlastnosť vedci použili na to, aby zistili z čoho sa skladá zemská kôra a vrchná časť zemského plášťa.

Počas snahy zmapovať interiér našej planéty si vedci všimli niečo zvláštne. Seizmické vlny začali zrýchľovať keď prechádzali koreňmi prastarých kratónov. Hoci vedci čakali zrýchlene vĺn, pretože kratóny sú chladnejšie a redšie ako okolitý plášť, zrýchlenie bolo o niečo väčšie, než by malo byť. Vedci sa preto pokúsili prísť s teóriou, ktorá by toto zrýchlenie dokázala vysvetliť. V rámci štúdie skúšali identifikovať rôzne kompozície, ktoré by sedeli s tým, čo pozorovali.

Počas experimentov sa ukázalo, že len jediný typ kompozície sedí s so správaním seizmických vĺn, ktoré vedci pozorovali. Išlo o horninu, ktorá sa skladala z peridotitu, dominantnej horniny vo vrchnej časti zemského plášťa, malého množstva eklogitu a 1 až 2% diamantu. Táto kompozícia zároveň naznačuje, že na Zemi sa môže nachádzať tisíckrát viac diamantov, než sme predpokladali.

Výskumníci analyzovali obrovské množstvo rôznych alternatív a toto je momentálne jediným vysvetlením, ktoré sedí na správanie seizmických vĺn, ktoré mohli vedci pozorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close