Jeden z najzákladnejších zákonov fyziky už vyše 300 rokov chápeme zle: Čo tento vedec naozaj myslel?

Newtonove pohybové zákony sú jedny z najzákladnejších zákonov fyziky. V prvom sa však pred stovkami rokov urobila chyba v preklade.

Je naše hápanie gravitácie nesprávne?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Isaac Newton patrí medzi najväčších vedcov ľudstva. Ako prvý popísal nielen gravitáciu, no známy je aj vďaka svojim pohybovým zákonom, ktoré spísal v roku 1687. Newton v latinčine zapísal tri zákony, podľa ktorých sa riadi pohyb vo vesmíre. Od ich napísania tieto zákony vedci preložili a roky o nich rozprávali.  

Ako píše portál Science Alert, v novej štúdii jeden filozof jazyka a matematiky naznačuje, že sme Newtonov prvý pohybový zákon interpretovali trošičku nesprávne. Meno tohto filozofa je Daniel Hoek a tvrdí, že tento jemne nesprávny preklad sa objavil v anglickom preklade diela Principia, ktorý vyšiel ešte v roku 1729. Nejde o výraznú chybu, no na základe tejto chybičky v preklade si Newtonov prvý pohybový zákon interpretuje dnes množstvo akademikov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Newtonov prvý pohybový zákon nás učí, že teleso v pokoji ostane v pokoji a teleso v pohybe zas v pohybe, až dokým naň nezapôsobí externá sila. V roku 1999 si dvaja učenci všimli v originálnom znení zákona slovíčko quatenus, ktoré bolo až dovtedy zle interpretované. Neznamená totiž “dokým”, ale “natoľko”.  

Inými slovami povedané, keď Newton spisoval svoje pohybové zákony, nemyslel pravdepodobne to, že si objekt zachováva svoju hybnosť ak naň nepôsobia žiadne sily, ale že každá zmena v hybnosti telesa je spôsobená externými silami.  

“Keď títo učenci vrátili zabudnuté slovo späť na svoje miesto, vrátili jeden z najzakladanejších princípov fyziky späť k jeho pôvodnej veľkoleposti,” píše Hoek.  

Takto Newton uvažoval

Z pohľadu bežného človeka je to hra so slovíčkami. Sám Hoek priznáva, že nová interpretácia zákona fyziku nezmení. V tomto odbore však slovíčkarenie môže znamenať naozaj podstatný rozdiel. Hoci nám to svet nezmení, presná interpretácia pohybového zákona nám ale môže ponúknuť pohľad na to, nad akými vecami Newton v tej dobe uvažoval.  

“Niektorí budú mať názor, že je moja práca nekonvenčná a nebudú ju brať vážne. Iní zas uvidia, že toto je ten správny spôsob interpretácie Newtonovho zákona,” tvrdí Hoek. 

Výskumníci sa už storočia zamýšľajú nad tým, prečo tento zákon vlastne vznikol. Pohybový zákon hovorí o objektoch, na ktoré nepôsobí žiadna sila, no také vo vesmíre neexistujú. Gravitácia je všadeprítomná a hoci vo vákuu je minimálne, ani trenie z rovnice nikdy nemizne. Výskumníci si myslia, že prvý pohybový zákon je na to, aby sa z neho mohla vyvodiť existencia sily.  

Newton vo svojej dobe prišiel na niečo revolučné. V tej dobe vedec tvrdil, že rovnaké fyzikálne zákony, akým ľudia čelia na Zemi, riadia pohyb mesiacov, planét a iných nebeských telies. Každá zmena rýchlosti, naklonenie alebo zmena smeru, je Newtonov prvý pohybový zákon v praxi, a funguje bez ohľadu na to, či sa pozeráme na jednu malú planétu alebo celé galaxie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre