Veda v praxi: Takto vyzerá pohyb planét z perspektívy, ktorá sa nenaskytne každý deň

Sústavu HR8799 astronómovia objavili v roku 2008, no odvtedy ich fascinovala natoľko, že ju pozorujú dodnes.

Vedci ukazujú video, na ktorom môžete vidieť pohyb planét za posledných 12 rokov
Zdroj: YouTube(ESO)

V roku 2008 astronómovia objavili sústav HR8799, ktorá nesie veľmi špeciálny titul. Ide o prvú sústavu, ktorú zachytili priamym spôsobom.

Väčšina hviezdnych sústav sa od nás nachádza veľmi ďaleko. Jeden svetelný rok je približne 9,4-triliónov kilometrov a najbližšia sústava, Proxima Centauri, sa od nás nachádza 4 svetelné roky. Väčšina objavených sústav leží oveľa ďalej. Aj s najmodernejšími vedeckými prístrojmi je mimoriadne náročné vytvoriť priamy záber pozorovanej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak chcú vedci odhaliť, či má nejaká hviezda okolo seba exoplanéty, spoliehajú sa na nepriame metódy, napríklad na tranzitnú metódu. Keď planéta prejde popred svoju hviezdu, jej jas sa o kúsok zmenší. Na základe toho dokážu vedci vyčítať niekoľko charakteristík planéty. Vesmírny teleskop Jamesa Webba by nám mal priniesť viac priamych záberov na vzdialené svety.

Sústava HR8799 je však jedinečná. Ako vysvetľuje portál Northwestern University, ide o prvú priamo zachytenú sústavu, ktorú vedci sledujú už posledných 12 rokov. Astronóm Jason Wang nedávno vytvoril jedinečné časozberné video, na ktorom môžete vidieť pohyb planét po svojich obežných dráhach.

„Vo väčšine prípadov je náročné vidieť planéty na obežných dráhach. Príkladom je Jupiter alebo Mars, ktoré sa nejavia, akoby obiehali okolo Slnka. Tento jav nastáva preto, lebo sa nachádzame v rovnakej sústave a tým pádom nemáme pohľad zhora. Čo sa týka astronomických udalostí, tie sa odohrávajú buď mimoriadne rýchlo alebo mimoriadne pomaly. Toto video však zachytáva planéty v našej časovej škále. Verím, že si ľudia dokážu vychutnať pohľad na niečo zázračné,“ tvrdí Wang.

Fyzika v praxi

Sústava HR8799 sa od nás nachádza približne 133 svetelných rokov. Na jednu stranu sa to zdá mimoriadne ďaleko, no sústava je stále súčasťou nášho „solárneho susedstva“, ako vesmír okolo Slnečnej sústavy označujú astronómovia. Hviezda v centre sústavy je približne 1,5-násobne hmotnejšia ako Slnko a päťkrát tak jasná. Zároveň je oveľa mladšia. Predpokladá sa, že má len 30-miliónov rokov, čiže vznikla po vyhynutí dinosaurov.

Sústavu objavili v novembri 2008 a ako sme už písali, ide o prvú priamo zachytenú sústavu. Wang bol objavom fascinovaný natoľko, že ju sledoval až dodnes. Po siedmich rokoch Wang a jeho vedecký tím získali dostatočné množstvo dát na vytvorenie prvého časozberného videa. Dnes majú k dispozícii oveľa viac dát a po prvýkrát ukazujú evolúciu sústavy počas celej doby pozorovania.

„Z hľadiska vedy nevieme z pozorovaní získať nič. Verejnosti však pomáhame oceniť niečo, čomu sa môžeme venovať niekedy aj celé roky. Niekedy je ťažké vysvetliť vedu slovami, no ak sa pozriete na to, ako to funguje v praxi, viete to pochopiť oveľa lepšie,“ hovorí Wang.

Výsledkom Wangovej práce je video, na ktorom môžete vidieť štyri slabé bodky. V skutočnosti však ide o masívnych plynných obrov, ktoré sú väčšie než Jupiter, najväčšia planéta Slnečnej sústavy. Najnovšie video si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre