Jeden z najväčších nepriateľov ľudstva, vírusy, môžu pri liečbe rakoviny zachraňovať životy, ukazujú vedci

Vedcom sa pomocou úpravy vírusu RP2 (Herpes simplex) podarilo odvrátiť smrť niekoľkých pacientov v dôsledku rakoviny.

rakovina prsnika bunka_opt
Zdroj: breastcancer-news.com

Rakovina je chorobou, ktorá trápi čoraz viac ľudí nevynechávajúc aj mladšie ročníky. Nedávna štúdia odhalila, že v porovnaní s minulosťou, je oveľa viac frekventovanou aj medzi ľuďmi pred 50-kou. Autori práce tvrdia, že tento trend sa z generácie na generáciu zhoršuje a predpokladajú, že tomu tak bude aj do budúcnosti. Podľa nich stojí za tým najmä nevhodný životný štýl a zlé stravovacie návyky. Ide napríklad o narastajúci trend konzumácie alkoholu, nedostatok spánku, fajčenie, obezitu a podobne.

Z úhlavného nepriateľa sa stáva záchranca

Vírusy sú jedným z najstarších nepriateľov ľudstva, mohli sme to vidieť aj pri pandémii COVID-19. No, niektoré z ich vlastností, by sa dali využiť v prospech ľudí, píšu vedci z Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci pomocou genetického inžinierstva upravili vírus RP2 (Herpes simplex), ktorý použili v boji proti niektorým typov rakoviny. Pacienti, na ktorých testovali reakciu vírusu na celkové zdravie človeka, mali pokročilé štádium viacerých druhov rakovín – od rakoviny kože, pažeráka, hlavy, krku a ďalšie. Išlo o pacientov, ktorí vyčerpali všetky možnosti liečby vrátane imunoterapie.

Výskumníci zistili, že modifikovaná verzia vírusu RP2, vykazuje známky účinnosti u štvrtiny pacientov s celým radom pokročilých druhov rakoviny. Výsledky štúdie vedcov naznačujú, že vírusy zabíjajúce rakovinu by mohli potenciálne ponúknuť nádej niektorým pacientom, kde iné liečby zlyhali.

„Geneticky upravený vírus RP2, ktorý sa vstrekuje priamo do nádorov, je navrhnutý tak, aby mal dvojaký účinok proti nádorom. Množí sa vo vnútri rakovinových buniek, aby ich rozbil zvnútra, a tiež blokuje proteín známy ako CTLA-4 – čím uvoľňuje brzdy imunitného systému a zvyšuje jeho schopnosť zabíjať rakovinové bunky.“, vysvetľujú vedci.

Vedecký tím ďalej dopĺňa, že RP2 bol tiež modifikovaný tak, aby produkoval molekuly nazývané GM-CSF a GALV-GP-R, ktoré dávajú vírusu ďalšie schopnosti vyvolať reakciu imunitného systému v boji proti rakovine.

Pri jednom z pacientov po 15 mesiacoch od začatia liečby dokonca zaznamenali, že rakovina slinných žliaz úplne zmizla. Pri ďalších dvoch pacientoch s rakovinou pažeráka a zriedkavým typom rakoviny oka (pozn. redakcie: uveálny melanóm), vedci videli, že ich rakovina sa po 15 a 18 mesiacoch od začatia liečby zmenšila. Znamená to, že ich rakovina nepostupovala ďalej.

Podobné výsledky dosiahli vedci aj pri ďalších typoch rakoviny v kontrolných skupinách. Rovnako treba spomenúť aj to, že vedľajšie účinky liečby boli mierne. Najčastejšie išlo napríklad o horúčky, zimnicu alebo únavu. Žiadny z vedľajších účinkov nebol ale natoľko závažný, aby si vyžadoval lekársky zásah, tvrdia vedci.

„Naša štúdia ukazuje, že geneticky upravený vírus zabíjajúci rakovinu môže zasiahnuť jeden až dva údery proti nádorom – priamo zničiť rakovinové bunky zvnútra a zároveň proti nim zavolať imunitný systém., hovorí Kevin Harrington, ktorý je vedúcim štúdie. „Je zriedkavé vidieť takú dobrú mieru odozvy v počiatočných štádiách klinických štúdií, pretože ich primárnym cieľom je otestovať bezpečnosť liečby a zahŕňajú pacientov s veľmi pokročilými rakovinami, u ktorých súčasné liečby prestali fungovať.“, doplnil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre