Technológie

Jeden smartfón, no rôzne nabíjačky s rovnakým výkonom: Rýchle nabíjanie nie je vždy rovnaké!

Váš smartfón nemusí pri rôznych nabíjačkách ponúknuť rovnaké rýchle nabíjanie. Pozrite sa, ako ho nabiť čo najlepšie.

Pre mnohých používateľov je dnes rýchlosť nabíjania rozhodujúcim faktorom pri výbere nového zariadenia. Keďže svoj telefón používame počas dňa aj niekoľko hodín, tak sa nám častokrát stane, že ho musíme v priebehu 24 hodín nabiť aj niekoľkokrát. Aby sme ale nezostali bez energie v žiadnej časti dňa, tak sa musíme pozerať aj po rýchlosti nabíjania, ktorá nie je vždy rovnaká. Jeden smartfón totiž vieme rôznymi nabíjačkami nabiť rôzne rýchlo, na čo poukázala aj štúdia uverejnená na webe cyberswitching.com. Ako veľmi sa rýchle nabíjanie líši v závislosti od použitej nabíjačky a prečo by sme si mali dávať pozor aj na štandardy nabíjania? To si teraz prezradíme v našom článku.

Káblové vs. bezdrôtové nabíjanie

Používatelia smartfónov častokrát rozlišujú najmä dva typy nabíjania, medzi ktoré radíme káblové a bezdrôtové. Bezdrôtové nabíjanie pritom považujú za pohodlný spôsob ako nabiť svoj smartfón napríklad počas cesty autom, keďže dnešné automobily už častokrát ponúkajú bezdrôtovú nabíjačku vo svojej výbave. Rovnako pri tomto type nabíjania nemusíme riešiť žiadne káble a kompatibilné konektory, stačí nám náš smartfón položiť na podložku. V tomto prípade však rýchle nabíjanie častokrát neočakávame, keďže nabíjanie káblom je stále rýchlejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Naopak pri káblovom nabíjaní už musíme rozlišovať niekoľko štandardov, s ktorými sa môžeme stretnúť na trhu. Aj z tohto dôvodu by sme sa mali pozerať aj na štandard nabíjacieho adaptéru, ktorým ideme náš telefón nabiť. Rôzne štandardy totiž môžu náš telefón nabíjať rôznymi rýchlosťami a ak zvolíme správny adaptér, tak môžeme svoj telefón nabiť rýchlo a efektívne. Rýchle nabíjanie však nie je jedinou výhodou káblového nabíjania, keďže takéto nabíjanie je efektívnejšie.

Rýchle nabíjanie nie je vždy rovnaké

Rôzne nabíjacie štandardy dokázali rýchle nabíjanie pre používateľov mierne skomplikovať. Dôvodom pre rôzne štandardy je najmä to, že rôzni výrobcovia pracujú na vývoji čo najrýchlejšieho nabíjania, pričom nie každý teda využije univerzálny štandard. Aj preto na trhu vieme teda naraziť na štandardy ako USB-PD, Qualcomm Quick Charge, Apple Fast Charging, SuperVOOC alebo Samsung Adaptive Fast Charging a ďalšie. Rôzne smartfóny sú pritom stavané na rôzne nabíjacie štandardy a aj preto sa nám môže stať, že telefón nabijeme rôznymi nabíjačkami rôzne rýchlo.

xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Pre príklad si vezmime neurčitý smartfón s podporou pre 33W nabíjanie. Ak by sme však využili adaptér so štandardom USB-PD a druhý so štandardom SuperVOOC, tak by sa náš model nabil rôzne rýchlo. Keďže by tento smartfón podporoval primárne štandard USB-PD, tak by sa týmto adaptérom nabil rýchlejšie. Naopak adaptér so štandardom SuperVOOC by nedokázal udržať rýchle nabíjanie na rovnakej úrovni a smartfón by sa mohol nabiť výrazne pomalšie.

A ako to vyzerá v praxi?

Rýchle nabíjanie smartfónov je skutočne široký pojem. Práve rýchlosť nabíjania závisí od maximálneho povoleného výkonu nabíjania v smartfóne, nabíjacieho adaptéru aj správneho kábla. Teraz sa však,..

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close