Je toto prvýkrát, čo naši predkovia zachytili príbeh? Reliéf zachytáva meniaci sa svet našich predkov!

Príbeh vytesaný do kameňa našli na archeologickom nálezisku v Turecku.

V Turecku objavili reliéf, ktorý vyobrazuje príbeh
Zdroj: University of Cambridge, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z Cambridge University objavili nástenný reliéf, ktorý sa datuje do deviateho tisícročia pred našim letopočtom. Artefakt sa našiel ešte v minulom roku a archeológovia ho považujú za úplne prvý prípad, kedy bol na niečom zachytený dej. Reliéf vyobrazuje komplexný vzťah človeka s prostredím a zvieratami počas toho, ako sme sa ako druh usadili a začali sa viac venovať poľnohospodárstvu.

Nástenný reliéf objavili archeológovia v Turecku a pridáva sa k množstvu podobných nálezov, ktoré nám naznačujú život prehistorického človeka a spoločenstiev, v ktorých žil. Vedci nachádzajú viac dôkazov z určitých období a tie nám ukazujú umenie zachytávajúce spoločenské ideály danej doby. Neolit sa považuje za jedno z najvýraznejších a mimoriadne dôležitých období, pretože práve vtedy naši predkovia prechádzali z lovcov-zberačov na pokojnejší život poľnohospodárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Meniaci sa svet

Takéto zmeny však neprišli len tak. Pre našich predkov tento prechod znamenal obrovské zmeny v tom, ako trávili dni a technológiách, ktoré používali. Do popredia sa však začali dostávať aj spoločenské vzťahy. Všetky tieto zmeny naši predkovia zachytili aj pomocou umenia. Na blízkom východe sa objavovali hlavne monumentálne stavby, napríklad piliere, ktoré zachytávali ľudí, zvieratá a pohrebné ceremónie. Archeológovia vysvetľujú, že niektoré artefakty možno považovať za naozaj pôsobivé. Najmä tie, ktoré sa našli na náleziskách Göbeklitepe a Karahantepe na juhovýchode Turecka.

V Turecku objavili reliéf, ktorý je najskorším prípadom vyobrazenia deja
Zdroj: University of Cambridge

K týmto impozantným kusom umenia sa pridáva aj reliéf, ktorý archeológovia našli na nálezisku Sayburç. Považuje sa za zatiaľ najskoršie vyobrazenie príbehu našich predkov z neolitu. Na reliéfe možno pozorovať päť figúr, ktoré sú zobrazené v paneli s rozmermi 0,9 x 3,7 metra. Postoj a smerovanie figúr archeológom naznačilo, že sa obraz skladá z dvoch prepojených scén. Všetky postavy, až na jednu mužskú, sa na seba pozerajú. Muž sa pozerá do akejsi miestnosti a pritom si drží prirodzenie. Obraz sedí s ostatnými vyobrazeniami človeka z obdobia neolitu, aké sa vedcom podarilo nájsť.

Ďalšia scéna vyobrazuje ľudskú postavu a býka. Tento človek má rovnako ako predchádzajúci obraz, vyobrazené aj svoje prirodzenie. Býk je vyobrazený z profilu až na hlavu, ktorá je zachytená zvrchu. Takéto vyobrazenie je pre neolit typické.

Hodnoty predkov z obdobia neolitu

Podľa vedcov reprezentuje reliéf život ľudí v danom období. Prirodzenia sú jedinou vecou, ktorá archeológom pomohla identifikovať pohlavie osôb vytesaných do kameňa. Reliéf kladie dôraz na vyobrazenie nebezpečenstiev zvieracej ríše a jej predátorov. Tieto motívy sú vyobrazené prostredníctvom zubov, alebo rohov.

Objav reliéfu však vedcom ukazoval, že aj ľudia neolitu dokázali vyrozprávať dej a zachytiť ho na nejakej forme média. Objav postáv, ktoré sú zoradené v postupujúcej sekvencii naznačuje, že sa na maľbe odohráva viac ako jedna udalosť a príbeh postupuje.

„Motívy objavené na archeologickom nálezisku Sayburc môžeme vnímať ako pokus o zachytenie hodnôt komunity, ktorá žila v deviatom tisícročí pred Kristom,“ píšu autori štúdie.

V Turecku objavili reliéf, ktorý je najskorším prípadom vyobrazenia deja
Zdroj: University of Cambridge

Nový nález sa podľa ich názoru môže stavať k ostatným nálezom, ktoré nám poskytujú pohľad na životy našich predkov a ich meniaci sa svet cez silné motívy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre