Je to oficiálne, rok 2023 bol najteplejší rok v histórii ľudstva: Situácia sa zlepšovať nebude, varuje NASA

Aj nová klimatická správa je varovaním, aby sme začali čím skôr konať.

globalne oteplovanie kolaps
Zdroj: Quality Stock Arts / Shutterstock.com

Je to oficiálne, minulý rok 2023 bol najteplejším rokom v histórii, informuje NASA. Podľa analýzy vesmírnej agentúry boli teploty počas celého roka o približne 1,2 stupňov Celzia vyššie oproti základu, ktorý zahŕňa rozmedzie rokov 1951-1980.  

“NASA a NOAA potvrdili, čo miliardy ľudí minulý rok prežívali, čelíme klimatickej kríze. Od extrémnych teplôt až po lesné požiare a dvíhajúce sa hladiny morí. Jasne vidíme, že sa naša Zem mení. Stále máme ešte veľa práce pred sebou, ale prezident Biden a komunity naprieč celými Spojenými štátmi, robia viac než kedykoľvek predtým, aby riziká globálneho otepľovania znížili čo najviac,” tvrdí administrátor NASA, Bill Nelson.  

Nelson ďalej povedal, že NASA využije svoju jedinečnú perspektívu a z vesmíru nám bude posielať mimoriadne dôležité klimatické dáta. Jedným z hlavných cieľov vesmírnej agentúry je, aby boli dáta pochopiteľné a prístupné všetkým.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas celého roku 2023 ľudia pociťovali extrémne teploty a každý mesiac od júna až po december bol najteplejším v histórii z hľadiska daného mesiaca. Júl bol však najteplejším mesiacom vôbec. Počas tohto mesiaca bola Zem o približne 1,4 °C teplejšia, ako priemerné teploty koncom 19. storočia. 

“S otepľovaním, aké teraz prežívame, sme sa v našej histórii ešte nestretli. Rastúce teploty sú spôsobené emisiami fosílnych palív a prejavujú sa nielen horúčavami, ale aj intenzívnejšími zrážkami a pobrežnými záplavami,” tvrdí riaditeľ GISS, Gavin Schmidt.  

Globálne otepľovanie sa bude len zhoršovať

Je jasné, že za globálne otepľovanie môže človek, no výskumníci študujú aj fenomény El Niño a La Niña, ktoré môžu spôsobiť zmeny teplôt z roka na rok. Výskumníci zároveň skúmajú aj dôsledky erupcie podmorského vulkánu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, ktorý vybuchol ešte v januári 2022. Viacerí experti sa zhodli na tom, že išlo o jednu z najväčších sopečných erupcií, s akými sme sa v poslednej dobe stretli.  

Po erupcii sa do atmosféry uvoľnili aerosóly, ktoré odrážajú slnečné svetlo späť do vesmíru. Štúdie tvrdia, že po erupcii vulkánu Tonga sa mohla južná pologuľa Zeme ochladiť o približne 0,1 stupňov Celzia.  

“Rok 2023 prelomil rekordy a opäť nám ukazuje, že potrebujeme konať rýchlo a rázne, ak chceme poraziť globálne otepľovanie. Spojené štáty investovali miliardy dolárov do posilnenia odolnosti voči globálnemu otepľovaniu. NASA zároveň neprestáva monitorovať našu Zem z vesmíru a prinášať dôležité dáta,” hovorí zástupkyňa administrátora NASA, Pam Melroy.  

Americká NASA skladá klimatické správy z desiatok tisícov meteorologických staníc a inštrumentov umiestnených na lodiach alebo bójach. Následne dáta analyzujú s tým, že zohľadnia rozmiestnenie meteorologických staníc na svete a rôzne faktory, ktoré by mohli skresliť kalkulácie. Experti predpokladajú, že ak ľudstvo nezačne konať čo najskôr, tento trend otepľovania bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre