Je obývateľnosť Európy obmedzená jeho pomalým vývojom?

Mesiac Europa je jedným z mnohých, ktoré môžu mať pod ľadovou škrupinou oceán vhodný pre život.

Europa mesiac jupitera
Zdroj: Jurik Peter / Shutterstock.com

V Slnečnej sústave existuje niekoľko mesiacov, ktoré by pod povrchom mohli ukrývať oceán s vhodnými podmienkami pre vznik života. Europa, mesiac Jupitera, je o niečo menší ako ten náš a v pátraní po živote za hranicami našej planéty sa javí ako najlepšie miesto kde začať.

Mesiac Europa má podľa dostupných informácií všetko, čo život potrebuje. Pod škrupinou z ľadu by sa mali nachádzať dôležité živiny, voda a dostatok energie na vytvorenie obývateľného prostredia. Mesiac sa skladá zo štyroch vrstiev, teda z ľadovej škrupiny, slaného oceánu, kamenného plášťa a kovového jadra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako ako na Zemi, aj oceán Europy sa dotýka kamenistého dna. To môže viesť ku chemickým reakciám medzi plášťom a oceánom, ktoré vedú ku vzniku dôležitých látok. Vedci sa zároveň domnievajú, že dno oceánu pokrýva veľké množstvo sopiek, ktoré by dodávali oceánu dostatok energie a živín pre vytvorenie biosféry.

Výskumníci z Arizona State University publikovali štúdiu, v ktorej sa zameriavali na to, ako mesiac Europa vznikol. V práci sa lepšie pozreli na teóriu, podľa ktorej mesiac vznikal dlhú dobu a začínal s menšími teplotami. Použili na to simuláciu ktorú vytvoril jeden z autorov, Kevin Trinh.

Výskum potvrdil, že Europa vznikla z hydratovaných hornín, teda takých ktoré obsahujú vodík a kyslík. Následne sa vnútorné vrstvy mesiaca zohriali natoľko, že vodu uvoľnili priamo z hydratovaných hornín a vznikol tak oceán a ľadová škrupina.

„Mesiac Europa má potenciál podporovať život a preto je dôležité pochopiť ako vznikol. Vznik života závisí na chemickej kompozícii a fyzikálnych podmienkach počas formovania oceánu,“ tvrdí Kevin Trinh.

Vedci predpokladajú, že väčšina telies Slnečnej sústavy mala internú štruktúru danú krátko po ich formácií. Europa by sa však mohla, aspoň podľa autorov štúdie, formovať počas celého jej života. Existencia kovového jadra sa viaže na teplo v útrobe planéty. To môže poháňať vulkanickú činnosť na dne oceánu a tým prispievať k obývateľnosti mesiaca. Zatiaľ vedci nevedia s istotou povedať, či mal mesiac dostatok tepla na to, aby kovové jadro vzniklo.

Má Europa vhodné podmienky pre život?

Počítačová simulácia používa základné vzorce, ktoré vedci venujúci sa geodynamike používajú už celé desaťročia. Táto simulácia ukazuje ako Europa generovala dostatok tepla na vytvorenie kovového jadra. Problémom je, že výsledky tejto simulácie vychádzajú z popierania základných predpokladov, ktoré veda používa na modelovanie Mesiaca.

Mesiac Europa má 1% hmotnosti Zeme. Tak malé teleso nemusí mať dostatok energie na vytvorenie a udržanie procesov, ktoré sú typické pre našu planétu. K týmto procesom sa radí vytvorenie kovového jadra, sopečná činnosť na dne voda či chemické reakcie medzi slaným oceánom a pevným dnom. V praxi to znamená, že s istotou nedokážeme povedať ani to, či je oceán mesiaca obývateľný alebo nie.

Zistiť kedy presne Europa vznikla vedcom umožňuje odhadnúť koľko tepla mesiacu ostáva. Teplo mesiac generuje nielen rozpadom rádioaktívnych látok, ale aj slapovým ohrevom, teda deformáciou mesiaca vznikajúcou gravitačnou interakciou mesiaca a plynného obra Jupitera.

Výsledky štúdie naznačujú, že dno mesiaca môže byť chladné a hydratované, pričom sa tam vyskytuje limitovaná sopečná činnosť, ak vôbec nejaká. To znamená, že hydrotermálna aktivita na dne oceánu je taktiež limitovaná, čo nie sú dobré správy pre potenciálny život v oceáne mesiaca. Autori štúdie ale tvrdia, že presnejšie predpovede si vyžadujú ďalšie dáta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre