Je možné, aby sa rotácia Zeme zastavila? Čo by sa v tom prípade udialo?

Naša planéta sa točí okolo vlastnej osi, vďaka čomu máme deň a noc. Čo by sa stalo, ak by tento pohyb prestal?

rotujuca zem
Zdroj: openai.com

Naša Zem sa začala točiť okolo svojej osi už od svojho vzniku. Keď sa začala formovať naša Slnečná sústava, drobné čiastočky plynu a prachu sa začali postupne nabaľovať na seba, čím vznikla nielen naša planéta, ale všetky objekty v sústave.

Zem sa netočí len okolo svojej osi, no zároveň obieha aj okolo Slnka, vysvetľuje portál The Conversation. Jedno otočenie Zeme trvá 23 hodín a 56 minút. Keďže však planéta obieha aj okolo Slnka, s každým otočením sa posúva o kúsok po svojej obežnej dráhe a potrebuje sa otočiť ešte o kúsok viac, aby bola znova oproti Slnku. Toto extra otočenie zaberie približne štyri minúty, preto má deň 24 hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rotácia Zeme sa však o čosi líši od toho, keď rozkrútime kolotoč. Na Zemi nás brzdí trenie, ktoré vytvára atmosféra a povrch. Vo vesmíre však neexistuje takmer nič, čo by planétu spomalilo trením, okrem Mesiaca. Gravitácia sústavy Zem-Mesiac nie je dokonale vyvážená, čo je jeden z dôvodov, prečo máme príliv a odliv. Zem sa však točí aj naďalej a pohyb prílivových vĺn tlačí proti rotácii celej planéty. Hoci ide o veľmi drobnú silu, znamená to, že každých 50-tisíc rokov sa deň predĺži o jednu sekundu.

Čo by sa stalo, ak by sa Zem zastavila?

Rotáciu Zeme však možno zastaviť, no nestane sa to samé od seba. Ak by do planéty narazilo iné teleso, mohlo by jej rotáciu ovplyvniť výrazným spôsobom. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ju kolízia zastavila úplne.

„Dôvod, prečo sa Zem stále točí, je ten, že ju takmer nič nezastaví.“

Ak by však predsa len Zem z ničoho nič zastala, aj tak by sme neodleteli do vesmíru, kvôli gravitácii. Deň by však trval pol roka a rovnako aj noc, kvôli našej orbite okolo Slnka. Počas dňa by sa Zem ohriala oveľa viac a rovnako sa počas noci ochladila. Znamenalo by to, že podnebie by vyzeralo úplne inak, než na aké sme zvyknutí.

„Jediná vec, ktorá by mohla zastaviť rotáciu Zeme, by bola, keby do nej narazila iná planéta. Aj keby sa to stalo, je pravdepodobnejšie, že by to zmenilo spôsob otáčania Zeme, nie úplne zastavilo.“

Drastické teplotné rozdiely by vytvárali silné vetry a vírenie o veľkosti celých kontinentov. Zároveň by sa „vyplo“ naše magnetické pole. To sa vytvára v jadre planéty pohybom roztavenej časti jadra. Bez magnetického poľa by na planétu preniklo množstvo škodlivej radiácie a tá by ovplyvnila naše zdravie. Niektoré druhy vtákov by boli bez magnetosféry stratené, pretože sa na ňu spoliehajú pri navigácii.

Bez rotácie Zeme okolo svojej osi by sme na oblohe vídali vkuse rovnaké súhvezdia. Bez rotácie by sme totiž pozerali stále na rovnaké miesto. Pohyb Zeme okolo Slnka a jej rotácia okolo svojej osi sú dôvodom, prečo môžeme v rozdielne ročné obdobia pozorovať odlišné súhvezdia. Ako sme však už písali, netreba sa obávať toho, že by sme z ničoho nič zastali. Na ovplyvnenie pohybu kozmických telies sa vyžadujú výrazné zmeny, ktoré by sme videli v dostatočnom predstihu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre