Je lítiová kríza zažehnaná? Nová metóda môže umožniť svetu bezproblémový prechod na elektromobily

Direct Lithium Extraction je metóda ktorá je lacnejšia, praktickejšia a rýchlejšia ako zaužívané metódy ťažby lítia.

Vedci prichádzajú na to, ako pevné batérie skratujú
Zdroj: Unsplash (Wesley Tingey), PNGwing, Úprava: Vovsveteit.sk

Vo väčšine zariadení sa používa štandardne lítium-iónová batéria, či už máme na mysli smartfóny, notebooky alebo elektromobily. Práve v čase keď svet tlačí na prechod na elektromobily, svetový dopyt po lítiu rastie, čo spôsobuje problémy po celom svete

Viacerí experti totiž očakávajú, že v nasledujúcom desaťročí svet zažije lítiovú krízu, samozrejme za predpokladu, ak sa nič nezmení. Výskumníci však vyvinuli metódu DLE (pozn. redakcie: Direct Lithium Extraction), ktorá by mohla v odbore ťažby lítia priniesť revolúciu, upozorňuje newatlas.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už spomenuli, svet sa momentálne nachádza v prechode na elektrické vozidlá a táto transformácia sa postupom času bude len urýchľovať. Ak majú svetové krajiny tento prechodu úspešne zvládnuť, budú potrebovať obrovské množstvo lítia na výrobu batérií. Experti odhadujú, že všetky prebiehajúce ťažobné operácie dokážu v nasledujúcich rokoch dodať len približne polovicu lítia, než je odhadovaný dopyt. Ak by sme chceli vytvoriť nové ťažobné operácie, potrvá to ďalších 13 rokov.

Lítium sa typicky ťaží zo slanej podzemnej vody. Tá sa natiahne do obrovských bazénov, kde stojí a postupne sa odparuje. Trvá približne rok a viac kým Slnko jemne vyparí vodu a môže sa prejsť k ďalšiemu kroku, ktorým je zrážanie lítia pomocou chemických reaktantov. Takýmto spôsobom sa môže získať okolo 40-60% lítia v slanom roztoku podzemnej vody. Získanie metrickej tony lítia vyjde na približne 3-5 tisíc amerických dolárov.

Revolúcia v ťažbe lítia?

Proces DLE je oveľa rýchlejší a výsledky prinesie už za niekoľko hodín, namiesto viac ako roku. Zároveň dokáže priniesť až dvojnásobok lítia, než by sme získali bežnými ťažobnými metódami a potrebuje až 95% menej pôdy ako tradičná ťažba.

Ekonomicky a prakticky ide o lepšiu voľbu, ktorá by mohla fungovať aj pri nižších koncentráciách lítia v podzemnej vode. Proces DLE funguje na tom, že do podzemnej vody pridáme mimoriadne selektívnu absorpčnú molekulu, ktorá zachytí lítium a rýchlo ho oddelí od vody. Vďaka tomuto procesu sa zároveň z lítia odstránia aj rôzne nečistoty.

Mnohé spoločnosti vidia v tejto metóde budúcnosť a jednou z nich je napríklad aj Volt Lithium. Spoločnosť sa pochválila, že sa im podarilo získať až 90% lítia z koncentrácií 34 mg/liter. To možno považovať za relatívne nízku koncentráciu. Z vyšších koncentrácií 120 mg/liter získali až 97% lítia.

„Metóda DLE nám otvára nové možnosti, akými by sme sa mohli dostať k lítiu. Zároveň veríme že vylepšením procesu by sme mohli zraziť náklady ešte o niečo nižšie,“ píše sa v tlačovom vyhlásení spoločnosti Volt Lithium.

Podzemné roztoky reprezentujú približne dve tretiny lítia na Zemi. Ak by sa táto technológia uplatnila, experti veria, že by ťažobné spoločnosti dokázali v blízkej budúcnosti dostatok lítia na to, aby pokryli svetový dopyt.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre