Vedci ukázali koncept kyslíko-iónovej batérie: V čom je lepšia oproti lítium-iónovým?

Lítium-iónové batérie sa používajú vo väčšine elektronických zairadení, no majú svoje muchy. Je kyslíko-iónová batéria dobrou náhradou?

Kyslíko-iónové batérie sú v niektorých aspektoch lepšie ako tradičné lítium-iónové
Zdroj: Unsplash (Kumpan Electric)

Väčšina elektronických zariadení, od smartfónov až po elektromobily, používa lítium-iónové batérie. Tie sú pomerne spoľahlivé, no majú svoje nedostatky. Medzi najväčšie nepochybne patrí ich degradácia a postupná strata kapacity.

Vedci z Technickej univerzity vo Viedni však predstavili koncept kyslíko-iónovej batérie, ktorá ponúka oproti tým bežným niekoľko výhod. Hoci tento koncept ponúka menšie kapacity ako lítium-iónové batérie, táto batéria nestráca kapacitu a teda môže priniesť oveľa dlhšiu životnosť. Ďalšou výhodou je, že takéto batérie môžeme vytvoriť bez vzácnych prvkov a sú vyrobené z nehorľavých materiálov, informuje portál Innovation Origins.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori nového výskumu uvádzajú, že tieto batérie by mohli byť excelentným riešením pre ukladanie energie získanej napríklad z obnoviteľných zdrojov.

„Máme veľa skúseností s keramickými materiálmi, ktoré môžu byť použité ako palivové články. Na základe toho nás napadlo, že by boli vhodné na výrobu batérie,“ vyjadril sa jeden z autorov výskumu, Alexander Schmid.

Materiál opisovaný v štúdii dokáže absorbovať a uvoľňovať dvojnásobne negatívne nabité ióny kyslíka. Po aplikovaní elektrického napätia ióny kyslíku migrujú z jedného keramického materiálu do druhého a naspäť. Tým vzniká elektrický prúd. Kyslíko-iónová batéria funguje na veľmi podobnom princípe ako lítium-iónová batéria. Vedci však v tomto prípade využívajú materiály, ktoré ponúkajú niekoľko dôležitých výhod.

Ako sme už spomínali, prvou je nehorľavosť materiálov. Hoci sa to nestávalo často, lítium-iónové batérie má potenciál vzbĺknuť, čo zničí nielen samotnú batériu, ale touto nehodou sa poškodí aj okolie a mohlo by dôjsť aj k úrazu. Ako vysvetľujú vedci, náhodné požiare sú v prípade novej batérie vylúčené. Zároveň ju môžu vyrobiť bez vzácnych prvkov, ktoré sú drahé a ich ťažba škodí životnému prostrediu.

Najväčšou výhodou je však mimoriadne dlhá životnosť. Ak by sa kyslík stratil prostredníctvom iných reakcií, náhradou môže byť jednoducho kyslík zo vzduchu.

Kde nájde kyslíko-iónová batéria uplatnenie?

Autori štúdie tvrdia, že ich koncept batérie nie je určený pre smartfóny alebo elektrické automobily. Kapacita týchto batérií je oveľa menšia a funguje pri teplotách od 200 do 400 stupňov Celzia. Hodí sa ale na skladovanie energie.

„Ak potrebujete veľkú batériu na uchovanie solárnej alebo veternej energie, kyslíko-iónová batéria je dobrým riešením. Ak navrhnete celú budovu s týmito batériami, nízka kapacita a vyššia operačná teplota nie sú až tak podstatné. Oveľa dôležitejšou je jej extrémne dlhá životnosť a bezpečnosť,“ vysvetľuje Schmid.

Kyslíko-iónová batéria sa môže vyrábať vo veľkých množstvách a okrem toho, že je šetrnejšia k životnému prostrediu, je zároveň oveľa šetrnejšia aj z finančného hľadiska. Táto batéria stále využíva lantán, materiál, ktorý nie je vzácny, no nevyskytuje sa bežne. Dá sa však nahradiť lacnejším materiálom a momentálne vedci náhradu hľadajú. Nepoužíva sa však kobalt a ani nikel. Ide o prvky, ktoré sú bežne v lítium-iónových batériách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre