Je kyslík kľúčom k objaveniu technologicky vyspelej civilizácie? Toto môže byť kľúč k nájdeniu inteligentných mimozemšťanov

Kyslík nie je dôležitý len pre dýchanie, no vďaka nemu môže vzniknúť oheň, vďaka ktorému sme sa stali tým, čím sme.

Je kyslík kľúčom k objaveniu vyspelej mimozemskej civilizácie?
Zdroj: Bing Image Creator

Keď výskumníci pátrajú po živote mimo našej Zeme, zameriavajú sa spravidla na dva typy stôp, biologické a technologické.  

Biologické stopy zahŕňajú napríklad správnu kompozíciu atmosféry alebo látky v nej, ktoré vylučujú živé organizmy. Technologické stopy zas prezrádzajú existenciu vyspelej civilizácie na povrchu vzdialeného sveta. Tieto stopy môžu zahŕňať napríklad skleníkové plyny či iné látky znečisťujúce atmosféru. Ďalším príkladom technologických stôp môžu byť napríklad satelity na obežnej dráhe alebo mimozemské družice.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z University of Rochester vo svojej práci dokazujú, že kyslík je látkou dôležitou nielen pre život samotný, no kyslík by mohol byť dôležitou látkou pre vznik pokročilej technológie na planetárnej škále.  

“Sme pripravení nájsť stopy života na planétach mimo Slnečnej sústavy. Musíme však vedieť, ako podmienky na konkrétnej planéte môžu naznačovať existenciu inteligentného a technologicky vyspelého života,” tvrdí Adam Frank, jeden z autorov štúdie.  

Štúdia skúma, či by mohla špecifická kompozícia atmosféry prezradiť prítomnosť pokročilej technológie na povrchu planéty. Zistili, že v tomto ohľade sú podmienky atmosférickej kompozície celkom prísne. Kyslík je látkou, ktorú potrebujú mnohobunkové komplexné organizmy na dýchanie a metabolizmus. Kyslík je však dôležitý aj pre existenciu ohňa. Oheň je podľa našich súčasných predstáv základom pre technologickú civilizáciu.  

Planéty s dostatočnou koncentráciou kyslíka

Ak si vezmeme ako príklad Zem, náš technologický vývoj sa úzko spája s tým, že naša atmosférická kompozícia umožňuje ohňu horieť. Oheň používame na varenie, v spaľovacích motoroch, pri výrobe kovov a pri ďalších množstvách priemyselných procesov. Prvé parné stroje sa zakladali práve na ohni. 

Keď sa vedci pozreli hlbšie do minulosti, zistili, že kontrolované používanie ohňa bolo možné len vtedy, keď koncentrácia kyslíku v atmosfére dosiahla 18%. V štúdii teda tvrdia, že len planéty s vyššou koncentráciou kyslíku môžu prechovávať život schopný výrazného technologického pokroku. Koncentrácia kyslíku pre existenciu inteligentného života ale nie je tak vysoká, ako koncentrácia potrebná pre vývoj technologicky vyspelej civilizácie, tvrdia vedci.  

“Na planéte bez kyslíka môže vzniknúť život a dokonca aj inteligentný život. No bez zdroja ohňa tento život nebude schopný nikdy dosiahnuť vyššiu technologickú úroveň,” vysvetľuje Frank. 

Autori štúdie v práci vysvetľujú, že by sme sa mali zamerať hlavne na exoplanéty, ktoré majú v atmosfére koncentráciu kyslíka 18% a vyššiu. Veria, že stopy technologicky vyspelej civilizácie nájdeme jednoduchšie, ak sa zameriame na tieto svety.  

Zároveň však musíme dávať pozor na to, ako prípadné výsledky interpretovať. Objavenie inteligentného a technologicky vyspelého života mimo Zeme by bol bezkonkurenčne najväčším objavom ľudstva. Každý podobne monumentálny objav si vyžaduje naozaj silné dôkazy, ktoré ho potvrdzujú. Zároveň by sme mali byť opatrní čo sa týka možných technologických stôp z planét s nižšou koncentráciou kyslíka.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre