Je HyperOS od Xiaomi postavený na Androide, alebo ide o nový operačný systém? Toto by ste mali vedieť!

Čo je to nový HyperOS od Xiaomi? Bude kompatibilný s aplikáciami a ekosystémom Androidu? Aký dopad bude mať HyperOS na vlastníkov Xiaomi telefónov?

Xiaomi HyperOS.jpg
Zdroj: Xiaomi

HyperOS je nová náhrada nadstavby operačného systému Android, MIUI, ktorý Xiaomi prevádzkovalo vo svojich telefónoch 13 rokov. V roku 2024 však éra MIUI končí a všetky kompatibilné zariadenia v Xiaomi ekosystéme postupne prejdú na HyperOS.

Xiaomi prezentuje HyperOS ako vysoko samostatný projekt, ktorý dáva firme slobodu vo vlastných inováciách nezávisle od Googlu. Samostatnosť tiež naznačuje označenie softvéru ako OS, teda operačný systém, miesto UI, teda užívateľské rozhranie. Ide ale o čisto  marketingový ťah. Rôzne nadstavby Androidu od rôznych značiek mobilných telefónov používajú odlišné označenie svojej nadstavby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vzduchu teda cítiť otázka, je HyperOS vlastne stále nadstavba Androidu, alebo sa ide o samostatný operačný systém, ktorý má konkurovať iOS či Androidu? A budú s ním aplikácie programované pre Android kompatibilné aj naďalej?

Ako prezentuje HyperOS Xiaomi?

V nedávnom článku me rozoberali rozdiely medzi Androidom a HyperOS. Opisujeme tam všetky technické i dizajnové rozdiely, ktoré predstavilo Xiaomi pri prezentácii HyperOS. Xiaomi sa chváli rýchlejším spracovaním úloh, lepším multitaskingom, krajším dizajnom a animáciami či lepším zabezpečením. A to všetko za menej ukladacieho priestoru vyhradeného pre operačný systém.

Veľká časť hore menovaných vecí bola možná práve vďaka tomu, že sa programátori v Xiaomi pozreli do hĺbky na to, ako Android pracuje s hardvérom a prekopali to do efektívnejšej úrovne. Napriek všetkým inováciám však Xiaomi stále prezentuje HyperOS ako nadstavbu Androidu. To znamená, že všetky aplikácie a služby základného Androidu, ktorý programuje Google, budú kompatibilné aj s HyperOS.

Čo to znamená pre vlastníkov Xiaomi zariadení?

Podľa portálu Statista.com používa Android vo svete približne 70% používateľov. Android dosiahol toto číslo práve vďaka jeho open-source politike, ktorá je v kontraste s uzavretým ekosystémom iOS, ktorý používa približne 29% užívateľov. Ostatné operačné systémy používa menej ako 1% užívateľov.

Xiaomi tu čerpá práve zo spomínanej open-source politiky Androidu. Tá umožňuje Xiaomi integrovať svoje unikátne funkcie a dizajnové prvky do svojho vlastného užívateľského rozhrania. Napriek tomu, že HyperOS môže byť na pocit odlišný od Androidu, udržiava si kompatibilitu so všetkými aplikáciami v Obchode Play i mimo neho.

Práve kombinácia základného Androidu od Google a jeho nadstavby od Xiaomi poskytuje užívateľom komfort najväčšieho operačného systému sveta s inováciami od Xiaomi, ktoré nimi chce prekonať konkurenciu.

Ešte viac je to výhodné pre Xiaomi. To vďaka rebrandingu dokáže nalákať nových používateľov na nové funkcie a možnosti svojej nadstavby operačného systému, zákazníci iných značiek mobilných telefónov sa však pri prechode nemusia báť šoku zo zmeny ekosystému operačného systému. Xiaomi navyše plánuje HyperOS implementovať aj do ostatných typov zariadení, ktoré vyrába. Okrem mobilov, smart hodiniek a slúchadiel sú to i kolobežky, autá a rôzne domáce spotrebiče.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre