Japonská spoločnosť vyvinula robotickú bábiku bez tváre. Cieľovou skupinou sú seniori

Japonská spoločnosť predstavila robotickú bábiku "Hiro-chan", ktorá nemá tvár. Navrhnutá je pre seniorov, ktorým má spríjemňovať voľné chvíle.

Hiro-chan robot bez tvare
Zdroj: Vosveteit.sk

Staroba má byť časom, v ktorom by sme si mali vychutnať oddych a radosť z našich rodinných príslušníkov po dlhých rokoch práce. Nie každý má však toľko šťastia. Nie je tajomstvom, a to hlavne v krajinách ako Čína či Japonsko, že starší ľudia si skracujú voľné chvíle s domácimi robotmi či podobnými technológiami.

Japonská spoločnosť si myslí, že seniori si zamilujú robota bez tváre

Najnovší robot, ktorý bol vytvorený za rovnakým účelom – skrátiť dlhé chvíle seniorom, vyčnieva však z davu. Robot Hiro-chan je totiž robotická bábika bez tváre. Robot následne reaguje na to, ako s ním zaobchádzate. Napríklad, keď sa mu nevenujete, tak plače alebo naopak, ak sa s ním hráte, tak sa zas smeje, prípadne Vás objíme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hiro - chan robot bez tvare
Zdroj: spectrum.ieee.org, úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť, ktorá stojí za robotom vysvetľuje, že ak by dali robotovi tvár, resp. pevný výraz, tak by bolo oveľa náročnejšie presvedčiť cieľovú skupinu o emóciách robota – robot by mal totiž polovicu času nesprávny výraz. Namiesto toho používatelia si musia vypočuť zvukové stopy a predstaviť si tvár. Otázne je, ako sa však zachová trh, hoci cena robota je relatívne malá, a to 50€, tak nás by skôr vystrašil, ako potešil. A čo Vás?

Spoločnosť Vstone, ktorá stojí za jeho vývojom hovorí, že „absencia“ tváre nemala počas testovania žiaden efekt na to, aby si k nemu používateľ vytvoril bližší  alebo horší vzťah, ako v porovnaní s robotom s tvárou.

„…ukázalo, že návrhy bez tvárí boli rovnako populárne ako návrhy s tvárami…“

Čo si myslíte o tomto type robotov, resp. vo všeobecnosti o robotoch, ktorý by nám mali robiť spoločnosť?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre