Pozrite si týchto 8 málo známych funkcií v nadstavbe MIUI 11, ktoré pravdepodobne nepoznáte

Xiaomi telefóny si svoju popularite nezískali len kvôli cene, ale aj kvôli svojej nadstavbe MIUI, ktorá schováva množstvo užitočných funkcií.

MIUI 11 tipy a triky
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfóny spoločnosti Xiaomi patria medzi veľmi populárne, obzvlášť v našom regióne. Dôvodov prečo je tomu tak je viacero – sú cenovo dostupné, ponúkajú nadpriemerné špecifikácie a software sú skvelo optimalizované. Nižšie sme si pre Vás pripravili niekoľko zaujímavých funkcií z nadstavby MIUI 11, ktoré pravdepodobne nepoznáte, a ak hej, tak ich pravdepodobne aktívne nevyužívate.

8 málo známych funkcií v MIUI 11 nadstavbe

Rýchle akcie aplikácií

Hoci  Android 9 ponúka funkciu rýchlych akcií aplikácií ako vstavanú, tak aj napriek tomu Xiaomi ju posúva o niečo málo dopredu. Pri podržaní ikonky aplikácie na ploche obrazovky Vám vyskočí možnosť rýchlych akcií.  Napríklad v prípade podržania obchodu Google Play  sa budete môcť dostať do správcu aplikácií a podobne. V rámci MIUI 11 nadstavby mnoho týchto rýchlych akcií je však doplnených o ďalšie skratky. Napríklad v prípade podržania aplikácie hovoru, v rámci MIUI nadstavby budete môcť oskenovať vizitku. Tých funkcií je samozrejme viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI 11 skryte funkcie_rychle odkazy
Zdroj: Vosveteit.sk

Zvýšenie výdrže batérie

Ďalším skvelým trikom, ktorý oceníte hlavne v prípade slabo nabitej batérie je možnosť zapnutia šetriča prostredníctvom vstavanej aplikácie Optimalizácia. Po otvorení aplikácie choďte do sekcie Batéria a v rámci nej zapnite šetrenie batérie. Ako môžete vidieť nižšie, tak po zapnutí tejto funkcie odhadovaný čas výdrže sa predĺžil v našom zariadení z 22 hodín na takmer 35 hodín. Na druhej strane treba povedať, že pri zapnutí tejto funkcie dochádza k pozastaveniu viacerých systémových aplikácií, k zmrazeniu aplikácií na pozadí, vypnutiu synchronizácie polohy a podobne. Mimochodom, ak nemáte Global verziu zariadenia, tak by ste mali mať prístupný ešte „Super saver mode“, ktorý predĺži výdrž batérie výrazne dlhšie (pozn. redakcie: funkcia by mala byť v  budúcnosti dostupná aj pre Global verzie smartfónov).

MIUI 11 skryte funkcie_setris baterie
Zdroj: Vosveteit.sk

Pokročilý editor fotiek

Mnohí z nás si do smartfónu po jeho zakúpení automaticky sťahujú rôzne aplikácie na úpravu fotografií, a pritom minimálne v prípade vlastníkov telefónov Xiaomi, to nie je potrebné. Vstavaný editor ponúka široké možnosti úpravy fotografií, od ich orezávania, vkladania filtrov až po možnosť odstránenia nechcených predmetov z fotografií. Túto funkciu nájdete po otvorení fotografie a zvolenia možnosti editovania ako poslednú funkciu „Vymazať“. Ako funguje v praxi si môžete pozrieť nižšie.

MIUI 11_moznost odstranovania predmetov z fotografii
Zdroj: Vosveteit.sk

Prispôsobenie notifikačnej lišty a notifikácií

Xiaomi v rámci MIUI 11 nadstavby umožňuje prispôsobenie si vzhľadu notifikácií v notifikačnej lište. Hoci na prvý pohľad sa to môže zdať ako zbytočnosť, tak opak je pravdou. Túto funkciu nájdete v Nastavaniach smartfónu v sekcii Upozornenia. Mimochodom, v rámci tejto sekcie môžete vypnúť notifikácie aj pre jednotlivé aplikácie.

MIUI 11_moznosti prisposobenia notifikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozmazanie náhľadu aplikácií

Ďalšou užitočnou funkciou, a to a hlavne v prípadoch, ak sa zdržiavate v priestoroch kde je veľa ľudí je možnosť nastavenia rozmazania náhľadu  aplikácií pri ich prepínaní. Funkciu oceníte hlavne ak prepínate medzi aplikáciami s citlivým obsahom, ako sú napríklad SMS správy. Nájdete ju  v sekcii Nastavenia >  Domovská obrazovka > Rozmazať náhľady aplikácií.

automaticke rozmazanie nahladu aplikacii_miui
Zdroj: Vosveteit.sk

Automatické usporiadanie ikoniek na ploche obrazovky

Ak patríte medzi ľudí, ktorí neznesú neporiadok na obrazovke svojho smartfónu, tak túto funkciu si zamilujete. Podržte displej smartfónu na úvodnej obrazovke kým Vám nevyskočí ponuka s možnosťami. Kliknite na Nastavenia > Viac > Nastavenia domovskej obrazovky a zapnite si funkciu „Zatraste pre vyplnenie prázdnych koloniek“. Následne sa vráťte na domovskú obrazovku a opäť podržte obrazovku kým Vám nevyskočí ponuka s možnosťami, následne zatraste smartfónov a automaticky sa Vám usporiadajú aplikácie.

MIUI_11_automaticke upratanie ikoniek na ploche
Zdroj: Vosveteit.sk

Širšie možnosti prispôsobenia ambientného podsvietenia

Nie je žiadnym tajomstvom, že MIUI 11 ponúka možnosť prispôsobenia ambientného podsvietenia. Táto funkcia umožňuje meniť napríklad vzhľad za iný preddefinovaný a dokonca aj vytvoriť si vlastný. To však nie je všetko, okrem zmeny samotného ambientného podsvietenia si používatelia môžu prednastaviť aj to, čo sa stane v prípade keď im príde notifikácie. Napríklad sa im rozsvieti displej, blikne, spustí sa animácia a podobne. Túto funkciu nájdete v rámci sekcie Ambientné zobrazenie pod položkou „Pri prijatí upozornení a keď je vypnutý dispplej“.

MIUI_ambientne podsvietenie_animacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnutie automatického VPN

Ďalšia zaujímava funkcia, na ktorú sme narazili ako poslednú je možnosť zapnutia automatického VPN. Priznáme sa, že sme si ju všimli až po doinštalovaní VPN aplikácie (pozn. redakcie: na druhom redakčnom smartfóne kde nemáme VPN aplikáciu ju nemáme. Je teda možné, že sa Vám po jej doinštalovaní automaticky objaví v nastaveniach, tak isto ako Digitálna rovnováha od Google). Funguje na veľmi jednoduchom princípe. V rámci nastavení si otvoríte položku VPN a následne si zvolíte Vami preferovanú VPN aplikáciu a spustíte ju.  Či ste pripojený k internetu alebo nie prostredníctvom VPN si môžete overiť v notifikačnej lište, kde budete mať informáciu o pripojení.

MIUI_11_automaticke zapnutie VPN (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že každý si našiel nejakú funkciu, ktorú nepoznal. V prípade ak používate aj Vy nejaké funkcie, ktoré stoja za spomenutie a nie sú bežnými, tak nám ich dajte nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre