SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Intel robí Thunderbolt 5 oficiálnym a sľubuje šialené rýchlosť, viacero 8K monitorov, podporu USB4 2.0 a ďalšie

Nový Thunderbolt 5 sa zakladá na najmodernejších technológiách a oproti predchádzajúcej generácii ponúka niekoľkonásobný skok vpred.

Spoločnosť Intel oznámila novú generáciu štandardu Thunderbolt, Thunderbolt 5. Oproti predchádzajúcej generácii sľubuje Thunderbolt 5 priniesť výrazné vylepšenia prenosových rýchlostí pre počítače.  

Thunderbolt je štandardom, ktorý sa špecializuje na prenos dát, či už hovoríme o pripájaní monitorov k počítaču, dokovacích zariadeniach alebo externých úložných diskov. Nový štandard Thunderbolt 5 umožní prenášať cez kábel dáta rýchlosťou až 80 Gbps a to v oboch smeroch. Zároveň prináša funkciu Bandwidth Boost, ktorá ponúkne až 120 Gbps, pre najlepšie zobrazenie na obrazovke.  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchlosti, ktoré nový štandard prinesie, sú trojnásobne vyššie ako momentálne najlepšie produkty na trhu. Prenosové rýchlosti ocenia najmä hráči a tvorcovia obsahu. Thunderbolt 5 stavia na technológií USB4 V2, no kompatibilný bude tento štandard aj s predchádzajúcimi verziami USB a Thunderbolt.  

Ako sme už načrtli, z výhod novej generácie prenosu dát najviac vyťažia tvorcovia obsahu, hráči, ale spolu s nimi aj každý, kto si potrpí na špičkovú kvalitu. V prípade monitorov umožní nový štandard vykresľovať obraz v najvyššom rozlíšení a s minimálnou latenciou. Spolu s tým, ruku v ruke, dokáže pracovať s väčšími video súbormi a dátami. Znamená to, že veľké súbory si presuniete medzi zariadeniami s oveľa vyššou rýchlosťou. 

Intel prináša novú generáciu dátového prenosu Thunderbolt 5
Zdroj: Intel Corporation

Nový štandard nielen pre náročných

Ak nepatríte k hráčom, nový štandard Thunderbolt 5 v praxi môžete využiť napríklad pri vytváraní zálohy súborov. Častokrát sa stáva, že na disku máme stovky GB dát, ktoré si chceme preniesť na externý disk. Určite viete, že vytváranie takejto zálohy môže zabrať niekedy až niekoľko hodín. S novým štandardom sa prenosové rýchlosti dramaticky zrýchlia, čiže už nebudete musieť čakať až tak dlho. Dobrou správou je, že nový štandard prinesie pohodlnú prácu s počítačom na niekoľko rokov dopredu.  

Thunderbolt 5 štandard stavia na najnovších štandardoch ako USB4 V2, DisplayPort 2,1 a PCI Express Gen 4. Na jednu stranu v sebe implementuje najnovšie technológie, no ponúka plnú spätnú kompatibilitu s predchádzajúcimi verziami. Niekoľkonásobne vyššie prenosové rýchlosti ponúka vďaka novej signálnej technológii PAM-3.  

“Microsoft úzko spolupracuje s Intelom, aby sme spoločnými silami priniesli najnovší USB4 štandard užívateľom Windowsu. Náš Thunderbolt 5 je s týmto štandardom plne kompatibilný a podporuje novú generáciu vysokovýkonných displejov, úložísk a prepojenia,” tvrdí Ian LeGrow, z Microsoftu.  

Thunderbolt 5 pokračuje vo vízii priniesť jeden USB-C port a kábel, ktorý by sa postaral o všetky potreby užívateľa. Spoločnosť Intel chce aj takouto cestou zjednodušiť používanie stolových počítačov, pričom s každou novou generáciou podáva špičkový výkon. Ako spoločnosť oznámila, ak všetko pôjde podľa plánov, prvé zariadenia a príslušenstvo založené na Thunderbolt 5 technológii by sme mohli začať vidieť začiatkom roka 2024.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close