SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

IBM prezrádza, ako umelá inteligencia zmení trh. Kto sa neprispôsobí, príde o prácu

Umelá inteligencia je už nejaký piatok na svete, no skutočná revolúcia príde do niekoľkých rokov. Mnohí sa obávajú, že prídu o pracovné miesto.

Umelá inteligencia napreduje míľovými krokmi vpred a mnohí sa obávajú bodu, kedy začne postupne nahrádzať prácu človeka. Veľké spoločnosti sa už teraz prispôsobujú na “svet zajtrajška”, píše portál IBM.  

Je pravda, že s príchodom vyspelej umelej inteligencie sa veľa zamestnaní stane nepotrebných, no zároveň sa otvoria nové pracovné pozície. Pracovníci vo všetkých sférach pocítia nástup umelej inteligencie, no hlavne tí na nižších pozíciách pocítia najväčšie zmeny. Výskumníci z IBM vykonali dve obsiahle štúdie, v ktorých sa pýtali ako lídrov, tak aj pracovníkov, ako by mohla práca v budúcnosti vyzerať.  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci zistili, že úspech v podnikaní sa častokrát spája so zmenou perspektívy. Umelá inteligencia má obrovský potenciál zmeniť všetky druhy priemyslu a spoločnosti sa snažia nájsť čo najlepší spôsob, ako ďalej pokračovať. Už teraz existujú firmy, ktoré do svojho operačného modelu zakomponovali umelú inteligenciu a ukázalo sa, že tieto spoločnosti dokážu prekonať konkurentov.  

Nie je to však len o uplatnení umelej inteligencie. Niektoré spoločnosti kompletne zmenili spôsob, akým fungujú. Iné len automatizovali rovnaké aktivity, aké robili doteraz. Dôležité je sa k problému postavili od základu a nájisť lepší spôsob ako napredovať. Neznamená to teda “vykopnúť” ľudskú pracovnú silu a nahradiť ju umelou inteligenciou, no nájsť spôsob, ako tieto dva elementy previazať a v tomto spojení napredovať ďalej.  

Ruku v ruke s umelou inteligenciou

Človek je stále dôležitou súčasťou pracovného procesu. Máme danú kreativitu, jedinečnú schopnosť riešiť problémy a rozhodovať sa na základe rôznych premenných, čo zatiaľ umelá inteligencia nedokáže. Hoci AI dnes dokáže vybrať na základe predostretých faktorov najlepšie rozhodnutie, chýbajú jej skúsenosti, pohľad do budúcna a v niektorých prípadoch ľudská intuícia.  

Podľa expertov z IBM umelá inteligencia človeka pri práci nenahradí, no mohla by mu pomôcť. Optimálnou cestou vpred je nechať všetku ťažkú prácu na strojoch a človeku prideliť dôležitejšie úlohy, ktoré si vyžadujú a stále budú vyžadovať ľudskú ruku. 

Inými slovami povedané, v budúcnosti sa bude situácia meniť. Nie je to však tak, že by umelá inteligencia nahradila človeka, ale človek pracujúci s AI nahradí človeka, ktorý AI nepoužíva. Táto zmena sa prejaví ako na tých najvyšších priečkach, tak aj v normálnych zamestnaniach. Pracovníci, ktorí vedia umelú inteligenciu ovládať, sa stanú hodnotnejší a tým aj vyhľadávanejší. Bez schopnosti alebo ochoty používať umelú inteligenciu na prácu sa skutočne môže stať, že vás na pracovnej pozícii niekto vymení.  

IBM ale vysvetľuje, že zmena nepríde zo dňa na deň. Nie je to len o samotných ľuďoch, no spoločnosti, ktoré chcú do budúcnosti prosperovať by mali už teraz nachádzať spôsoby, ako naučiť zamestnancov pracovať s umelou inteligenciou a vytvoriť tak pre seba a aj ich ľahšiu budúcnosť.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close