Humanoidný robot OpenAI Eve dosiahol ďalší míľnik v autonómnej práci. Táto technológie nahradí množstvo ľudskej pracovnej sily

Už o pár rokov by to mohlo takto vyzerať aj vo vašej práci. Vedci zverejnili neupravené video práce autonómnych humanoidných robotov.

humanoidny robot umela inteligencia
Zdroj: Frame Stock Footage / Shutterstock.com

Umelá inteligencia má pred sebou svetlú budúcnosť. Už dnes nám pomáha s rôznymi problémami a netreba vôbec expertov na to, aby sme vedeli, že o pár rokov si získa táto revolučná technológia ešte väčšie miesto.  

Mnohí výskumníci tvrdia, že jedného dňa nás umelá inteligencia nahradí aj v práci. Či je to dobré alebo nie je otázne, no ak chcete vidieť ako by to mohlo vyzerať, spoločnosť 1X predstavila naozaj zaujímavé video.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom spoločnosti je vytvoriť pracovnú silu pozostávajúcu z bezpečných inteligentných a autonómnych androidov. Spoločnosť vysvetľuje, že veľa našich pracovísk je navrhnutých pre ľudí, preto aj ich roboti majú humanoidný tvar. Vo videu ukazujú ako by robotická pracovná sila mohla v budúcnosti vyzerať a zároveň dodávajú, že video nie je nijak upravované.  

“Všetko čo vidíte na videu je výsledkom kontroly jednej vizuálne založenej neurónovej siete, ktorá pracuje vo frekvencii 10 Hz. Neurónová sieť spracúva vizuálne signály a na ich základe kontroluje pohyb, ruky, hlavu a trup humanoidných robotov. Robotov na videu nikto neovláda na diaľku a nepoužili sme žiadne počítačové efekty, strihy, zrýchlenie videa či naskriptovanú trajektóriu. Všetko čo vidíte, je výsledkom umelej inteligencie, je to plne autonómne a všetko prebieha prirodzenou rýchlosťou,” vysvetľuje spoločnosť 1X.  

Neurónovú sieť natrénovali vedci na datasete 30 robotov so skúsenosťami s upratovaním, dvíhaním objektov, interagovaním s ľuďmi a inými robotmi. Následne vedci model vyladili tak, aby získali špecifickejšiu “rodinu” možností. Jeden model natrénovali špecificky na manipuláciu s dverami, druhý zas na úkony spojené s prácou v sklade. Následne výskumníci znova vyladili tieto konkrétnejšie modely.  

Rýchle učenie a adaptácia

Humanoidní roboti spoločnosti 1X nevyzerajú oproti iným projektom veľkých spoločností nejak sofistikovane. Nemajú vlastné nohy a namiesto jednotlivých prstov na ruke majú len jednoduché rameno. Spoločnosť však pracuje aj na bipedálnom modeli Neo. Okrem nôh tomuto humanoidovi dala spoločnosť aj vlastné ruky.  

Ako informuje portál New Atlas, viaceré spoločnosti už zvládli nadizajnovať prirodzene vyzerajúcu ruku alebo chôdzu po dvoch. Spoločnosť 1X sa skôr zameriava na to, aby sa ich roboti dokázali rýchlo učiť nové veci a následne ich zvládli vykonať bez pomoci človeka. Ako ste mohli vidieť, roboti vo videu nerobia nič extrémne zložité, v podstate len zoberú veci z jedného miesta a položia ho na druhé.

Pritom si dokážu otvoriť dvere alebo sa pripojiť na nabíjanie. Ak bude treba urobiť niečo nové, spoločnosť si predstavuje, že nejaký pracovník si dá na hlavu VR okuliare a prácu bude nejakú chvíľu robiť. Dáta sa pošlú umelej inteligencii, ktorá si ich osvojí, vyhodnotí a následne priradí robotovi.  

Podľa odborníkov presne takto bude vyzerať prvé uplatnenie robotov a umelej inteligencii v praxi. Ukazujú nám teda presne to, čo by sme už do niekoľkých rokov mohli vídavať aj na našich pracoviskách.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre