Hubblov teleskop zachytil dve galaxie, ktoré vyzerajú, že sa zrazili. Táto „dramatická kolízia“, má ale iné vysvetlenie!

Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytili galaxie SDSS J115331 a LEDA 2073461 v unikátnej pozícii. A hoci to vyzerá, že sa zrazili, tak skutočnosť je iná.

galaxie SDSS J115331 a LEDA 2073461
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, W. Keel

Webbov vesmírny teleskop zachytil nedávno snímku galaxie SPT-S J041839-4751.8, na ktorej môžeme vidieť Einsteinov prstenec. Tento úkaz vzniká, keď svetlo zo vzdialeného svetla prechádza cez zakrivený priestor spôsobený masívnou galaxiou medzi zdrojom a našou planétou. A hoci ide o najmodernejší teleskop, aký ľudstvo vytvorilo, tak aj napriek tomu, aj starší Hubblov dokazuje, že nepatrí do starého železa.

Ide iba o očný klam, ktorý vyzerá, akoby sa galaxie zrazili

Najnovšia snímka, ktorú ale tentokrát vytvoril Hubblov teleskop, ukazuje dve galaxie – SDSS J115331 a LEDA 2073461 v unikátnej pozícii. Ide o galaxie, ktoré sú od nás vzdialené viac ako miliardu svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fotografia, na ktorú sa môžete nižšie pozrieť, vyzerá ako keby sa galaxie zrazili. Nie je ale tomu celkom tak, upozorňuje web vesmírnej agentúry ESA.

Agentúra prostredníctvom sociálnej siete dopĺňa, že hoci snímka vyzerá dramaticky, tak ich zarovnanie je len náhodné.

„Ich vzhľad vyvoláva dojem dramatickej kolízie. Ale nenechajte sa oklamať! Tieto dve galaxie v skutočnosti neinteragujú – ich zarovnanie je len náhodné.“, dopĺňa ESA v príspevku nižšie..

Táto fotografia je jednou z mnohých, ktoré zachytil Hubblov teleskop v rámci programu Galaxy Zoo. Ide o program, ktorého vznik sa datuje ešte do roku 2007 a slúži na objavovanie a klasifikáciu nových galaxií. Zaujímavosťou ale je, že je vo veľkej miere aktívnym najmä vďaka dobrovoľníkom, ktorí sú vo väčšine prvými ľuďmi, ktorí vidia tieto dychberúce snímky.

„Títo dobrovoľníci klasifikujú galaxie zobrazené robotickými teleskopmi a sú často prvými, ktorí sa kedy pozreli na astronomický objekt.“, hovorí ESA.

Mimochodom, galaxie SDSS J115331 a LEDA 2073461 sú špirálovými galaxiami, pre ktoré je typická centrálna vypuklina, ktorá je obklopená diskom z medzihviezdnej hmoty. Disky špirálovitých galaxií majú tendenciu byť obklopené veľkými svetelnými kruhmi, ktoré sú tvorené hviezdami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre