Hubblov ďalekohľad odhalil planétu LTT 1445Ac. Vo viacerých smeroch ide o dvojičku Zeme
Hubblov ďalekohľad pomohol satelitu TESS pri pozorovaní blízkej sústavy, v ktorej sa nachádza planéta podobná Zemi.
Približne 22 svetelných rokov od Zeme sa nachádza červený trpaslík LTT 1445A. Pozorovania z roku 2022 odhalili, že okolo relatívne malej hviezdy obieha skalnatá planéta.
Po prvýkrát si planétu všimol satelit TESS, ktorý pomocou tranzitnej metódy pátra po planétach mimo našej Slnečnej sústavy. Tranzitná metóda znamená odhalenie planéty v momente, keď prechádza popred svoju hviezdu. Planéta kúsok zníži celkový jas hviezdy, čo si prístroje ako TESS dokážu všimnúť.
Ako informuje portál Universe Today, TESS dokázal odhaliť exoplanétu LTT 1445Ac, no tomuto satelitu robilo problém odhaliť veľkosť tejto relatívne malej planéty. Astronómovia sa domnievajú, že obežná dráha tejto planéty je nastavená tak, že teleso sa len “dotkne” hviezdy a neprejde cez ňu celé. V takýchto prípadoch môže satelitu TESS robiť problém správne popísať veľkosť planéty.
Ďalším problémom je, že TESS nemá dostatočné rozlíšenie na určenie toho, či sa planéta o svoju domovskú hviezdu len šuchla alebo nie. Hubblov vesmírny ďalekohľad dostatočné rozlíšenie má a v tomto prípade podal pomocnú ruku.
“Existovala šanca, že planéta v tejto sústave má nešťastnú obežnú dráhu, ktorá nám nedovoľuje presne identifikovať jej veľkosť. Vďaka pomoci Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, sa nám však podarilo mimoriadne presne určiť jej priemer,” tvrdí Emily Pass, jedna z autorov štúdie.
Objavili sme planétu podobnú Zemi?
Merania vedcov sú mimoriadne dôležité. Ukázalo sa, že planéta môže byť s veľkou pravdepodobnosťou terestriálna planéta, teda svet s pevným povrchom ako má naša Zem. Hubblov vesmírny teleskop ukázal, že planéta LTT 1445Ac prejde celá cez svoju hviezdu. Znamená to, že jej priemer je 1,07 násobok Zeme. Veľká pravdepodobnosť je, že planéta má pevný povrch a veľmi podobnú gravitáciu Zeme.
Neprehliadnite
Astronómovia si uvedomujú, že planéty, ktoré hviezdu len “šuchnú”, sú problémom v astronómii. Satelit TESS je našim najlepším lovcom planét, no nie vždy dokáže rozlíšiť či exoplanéta prejde popred hviezdu celá, alebo sa popred ňu šuchne len časť exoplanéty. Práve preto sa momentálne pokúšajú povedať, aké časté môžu byť tieto typy obežných dráh.
Autori štúdie vysvetľujú, že zatiaľ neexistuje spoľahlivý spôsob, ako by sme mohli normálnu obežnú dráhu a v ktorých prípadoch sa planéta z nášho uhla pohľadu len šuchne o svoju hviezdu. Aj táto štúdia ale dokázala, že aspoň v niektorých prípadoch môže pomôcť aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. V sústave sa nachádzajú dve ďalšie planéty, ktoré sú väčšie ako LTT 1445Ac. V sústave sa zároveň nachádzajú aj dve ďalšie hviezdy. Astronómovia túto sústavu považujú za mimoriadne fascinujúcu a v nasledujúcom období sa budú venovať hlavne výskumu spomínanej exoplanéty, o ktorej sa vďaka Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu môžeme dozvedieť oveľa viac.
Komentáre