Hubblov a Webbov vesmírny teleskop po prvýkrát spolupracovali: Zachytili jedinečnú vesmírnu kolíziu

Vedci prinášajú ďalšie zábery z misie DART, ktorá po prvýkrát úmyselne nabúrala do asteroidu.

Hubblov a Webbov vesmírny teleskop zachytili jedinečnú kolíziu
Zdroj: NASA

V posledných dňoch sme sa venovali úspechu misie DART, ktorej sa ako prvej podarilo dostať sa ku vzdialenému asteroidu a následne doňho úmyselne nabúrať. Tento test má zistiť, či ľudstvo dokáže v prípade potreby odkloniť dráhu rizikového asteroidu.

Hoci sa zatiaľ presne nevie, či sa podarilo naplniť očakávania misie – spomaliť obežnú dráhu asteroidu Dimorphos o 1%, teda približne o desať minút, náraz viacerí astronómovia opísali ako „obrovskú šupu“. Po náraze misie DART sa totiž z asteroidu uvoľnilo veľké množstvo materiálu, ktorý poslúži ďalším štúdiám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z misie sa ku nám dostali nielen posledné zábery sondy DART, ale o niečo neskôr aj zábery z pozemských observatórií, ktoré zachytili nielen náraz, ale aj to, čo sa udialo potom. Americká vesmírna agentúra NASA ale prináša ďalší jedinečný pohľad, tentokrát z vesmírnych teleskopov Hubble a Webb. Oba vesmírne teleskopy počas pozorovania úmyselného nárazu spolupracovali a prinášajú dva zábery, ktoré ukazujú, ako kozmická kolízia vyzerala z ich uhla pohľadu.

„Webbov a Hubblov vesmírny teleskop nám potvrdzujú to, čo sme v NASA vedeli už dávno – dozvieme sa viac, ak pracujeme spolu. Po prvýkrát v histórii tieto dva vesmírne teleskopy súbežne pozorovali rovnaký cieľ, asteroid zasiahnutý našou misiou. Celý svet čaká na dáta, ktoré z teleskopov vyjdú spolu s dátami z pozemných observatórií,“ vyjadril sa administrátor NASA, Bill Nelson.

Spolupráca dvoch významných teleskopov

Pozorovania vesmírnych teleskopom vedcom umožnia získať lepšiu predstavu o zložení povrchu mesiaca Dimorphos. Zároveň odhalia, koľko materiálu sa po kolízii uvoľnilo a vďaka odlišným „očiam“ teleskopov vedci dokážu zistiť aj to, či sa po náraze odlomilo viacej veľkých častí alebo skôr jemnejší prášok. Hubblov ďalekohľad vníma vesmír vo viditeľnom spektre, zatiaľ čo Webb sa naň pozerá v tom infračervenom.

Webbov vesmírny teleskop vykonal jedno pozorovanie ešte pred nárazom satelitu a následne niekoľko počas nárazu a po ňom. Na záberoch si môžete všimnúť tenké pramienky materiálu unikajúce od stredu kolízie. Tím, ktorý sa stará o pozorovania teleskopu mal mimoriadne náročnú prácu. Asteroid musel sledovať trojnásobne vyššou rýchlosťou, než bol pôvodne nastavený rýchlostný limit.

Hubblov vesmírny ďalekohľad taktiež zachytil sústavu dvoch asteroidov pred nárazom a následne 15 minút po ňom. Vedcom tak umožnil sledovať šírenie sa uvoľneného materiálu naprieč vesmírom. Uvoľnený materiál žiaril jasne dokonca aj osem hodín po náraze. Hubblov ďalekohľad v pozorovaniach bude pokračovať počas nasledujúcich troch týždňov.

„Ostal som ohromený, keď som uvidel zábery z Hubblovho ďalekohľadu. Uvoľnený materiál sa mu podarilo zachytiť v neuveriteľnom detaile a som šťastný, že som mohol byť súčasťou tohto objavu,“ vyjadril sa Jian-Yang Li, vedúci pozorovaní Hubblovho ďalekohľadu.

Vedci momentálne plánujú sledovať uvoľnený materiál až kým sa nerozptýli a postupom času nezmizne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre