Huawei už nemá nič spoločné s telefónmi Honor. Aké zmeny môžu používatelia smartfónov Honor očakávať?

Zmeny bezpochyby prídu. Hoci dnes oficiálne nevieme povedať aké, tak ich môžeme aspoň tušiť

Huawei Honor
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns)

Hoci prvé informácie o možnom predaji dcérskej spoločnosti Honor sa objavili ešte začiatkom tohto mesiaca, tak samotné oznámenie tejto transakcie spoločnosťou Huawei prišlo až začiatkom tohto týždňa. Pre mnohých tento krok zo strany Huaweiu bol veľkým prekvapením.

Hlavným dôvodom predaja spoločnosti Honor podľa publikovaných správ, bolo prežitie značky a dodávateľských reťazcov spoločnosti. Dôvodom je, že Huawei a jeho pridružené spoločnosti majú obmedzené možnosti nakupovania produktov a služieb vyrábaných americkými technológiami.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Huawei už nemá nič spoločné so spoločnosťou Honor

V súčasnosti Huawei už nemá so spoločnosťou Honor nič spoločné. Nevlastní v nej žiaden podiel a ani nemá kompetencie na to, aby vplýval na fungovanie značky. Všetky práva a povinnosti boli prenesené na skupinu Shenzhen Zhixin New Information Technology Co., Ltd. Čo to však bude v praxi znamenať pre používateľov smartfónov Honor?

Vráti sa Honor k „plnohodnotnému“ Androidu so službami Google Play?

Dnes môžeme len tušiť, resp. hádať, čo prinesie táto transakcia. Jedným z najpravdepodobnejších scenárov však je, že novopredstavená modely smartfónov prídu na trh s certifikátom spoločnosti Google, ktorý im umožní používanie Mobilných služieb Google. Tento krok môžeme očakávať minimálne na globálnom trhu, aby sa zariadenia stali konkurencieschopnejšími. Išlo by o logický krok vzhľadom na to, že mimo domácej krajiny, Huawei posledné mesiaca výrazne strácal. Len pre zaujímavosť, Huawei predal za uplynulý kvartál v Európe o -32% zariadení menej. Pri pohľade na globálne štatistiky vrátane Číny, spoločnosť predala o -25% zariadení menej.

V domácej Číne však môžeme očakávať aj naďalej úzku kooperáciu s Huaweiom. Obzvlášť v prípade pripravovaného operačného systému HarmonyOS. Dôvodom je, že v domácej krajine sú z veľkej časti služby spoločnosti Google zakázanými a ľudia tam v praxi fungujú bez nich.

HarmonyOS
Zdroj: Youtube (XEETECHCARE)

Nová nadstavba? Prečo nie?

Rovnako aj v prípade nadstavby, ktorá poháňa smartfóny Honor, môžeme očakávať veľké zmeny. Dnes má Honor vo svojej podstate dve možnosti – tváriť sa „ako Huawei“ aj naďalej, alebo ísť vlastnou cestou. Ťažko dnes predikovať, pre ktorú sa rozhodne. Logickejší krok by bol však ísť vlastnou cestou, aby sa povedomie v mysliach používateľov „o problémoch“ spojených so sankciami pomaly začalo vytrácať. Preto môžeme očakávať, že ďalšie veľké aktualizácie systému prinesú aj výrazne dizajnové zmeny v nadstavbe.

Magic UI nadstavba
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké procesory budú poháňať telefóny Honor?

Ďalšia otázka, ktorá doposiaľ nebola zodpovedaná, je otázka týkajúca sa procesorov, ktoré budú poháňať telefóny Honor. Osamostatnením sa spoločnosti od materskej firmy Huawei, vo svojej podstate sa Honoru otvorili široké možnosti kooperácie s výrobcami procesorov. Nepredpokladáme však, že Honor bude vyvíjať svoje vlastné procesory. Ide o vcelku náročný a drahý proces. „Najjednoduchšia“ cesta sa preto javí odoberanie procesorov od iných výrobcov. Nie je žiadnym tajomstvo, že Honor v minulosti koketoval vo veľkom so spoločnosťou MediaTek, otázkou však je, či aj napriek tomu neuprednostní procesory Qualcomm. Dôvodom je popularita procesorom Snapdragon, ktoré sú vo všeobecnosti najmä v Európe brané za kvalitnejšie v porovnaní s procesormi spoločnosti MediaTek. Práve z tohto dôvodu sa prikláňame k názoru, že v smartfónoch Honor nájdeme prevažne procesory amerického pôvodu, minimálne mimo domácej Číny.

Čo si myslíte vy, aké zmeny čakajú majiteľov telefónov Honor? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť váš názor. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre