Operačný systém Windows 1.0 bol uvedený na trh 35 rokov dozadu

Windows 1.0 odštartoval jednu veľkú éru

Windows 1.0
Zdroj: via Steven Sinofsky (Twitter)

V priebehu včerajšieho dňa operačný systém Windows oslávil svoje 35. narodeniny. 20. novembra 1985 bol prvýkrát distribuovaný pre širokú verejnosť, pričom Microsoft ho oznámil ešte dva roky predtým.

Hoci dnes by Windows 1.0 bol operačným systémom, ktorý by s veľkou pravdepodobnosťou nezaujal, tak v tom čase išlo o revolučný systém. Dôvodom bolo, že ponúkol grafické používateľské rozhranie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Windows 1.0 bol vydaný 20. novembra 1985 ako prvá verzia radu Microsoft Windows. Funguje ako grafický 16-bitový multi-tasking shell nad existujúcou inštaláciou MS-DOS. Poskytuje prostredie, v ktorom je možné spúšťať grafické programy určené pre Windows, ako aj existujúci softvér MS-DOS.“ píše WikiPedia.

Zaujímavosťou je, že samotný operačný systém nezožal toľko úspechu, ako očakávali jeho tvorcovia, a to aj napriek tomu, že bol silno propagovaný výrobcami hardwaru. Dôvodom bolo, že v tom čase kládol dôraz na používanie myšky, kedy hlavným nástrojom bola klávesnica. Prvými verziami operačných systémov Windows, ktoré neskôr zožali veľký úspech, a to ako medzi používateľmi, tak aj medzi kritikmi, boli Windows 3, či jeho nástupca Windows 95.

Okrem iného Windows 1.0 priniesol viacero nástrojov, ktoré aktívne používame do týchto dní. Ide napríklad o kalkulačku, či o Ovládací panel a ďalšie prvky. Nižšie vo videu si môžete pozrieť reklamný spot, v ktorom propagoval Steve Ballmer novopredstavený Windows. Mimochodom, pán na videu nižšie bol po dlhú dobu generálnym riaditeľom spoločnosti.

Ktorú verziu Windowsu ste používali ako prvú, a ktorá bola podľa vás tou najlepšou? 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre