Hrozba podvodných e-shopov je na vzostupe: Toto všetko si skontrolujte predtým, ako zadáte údaje z bankovej karty!
Na internete je množstvo e-shopov, ktoré sa vás snažia podviesť. Chráňte sa niekoľkými jednoduchými tipmi.
Nakupovanie na internete dnes nie je ničím novým. Na výber máme desiatky rôznych e-shopov, medzi ktorými sa však bohužiaľ nájdu aj také, ktoré nás chcú oklamať. V lepších prípadoch vám príde len nekvalitný alebo poškodený tovar a vy prídete o pár eur. V tých horších prípadoch môžete podvodnému e-shopu odovzdať vaše platobné informácie, ktoré môžu zneužiť alebo predať.
Našťastie existuje niekoľko postupov ktoré si môžeme zaužívať, aby sme sa v čo najväčšej možnej miere dokázali ubrániť taktikám podvodníkov. Ako informuje portál americkej Federálnej obchodnej komisie, pri nákupoch online by sme ako prvé mali zistiť niečo o kupujúcom a tovare. Pri nákupe z neznámeho obchodu si vyhľadajte meno tovaru, spolu s kľúčovými slovami ako napríklad „sťažnosť“ alebo „podvod“. Ak má portál zlú reputáciu, určite na internete niečo nájdete.
Prečítajte si recenzie
Pri nakupovaní na neznámom e-shope je dôležité skontrolovať recenzie nielen na portál, ale aj na kupovaný produkt. V tomto prípade by nás mali upozorniť nielen zlé recenzie, ale aj tie dobré. O tých zlých pravdepodobne hovoriť nemusíme, no častokrát sa stáva, že si podvodník zaplatí kladnú recenziu. Ak ste si všimli len niekoľko recenzií, ktoré sú síce kladné no znejú rovnako, dávajte si pozor. Nemusí ísť nutne o podvod, no je tu šanca že si e-shop recenzie zaplatil.
Zároveň ani negatívne recenzie nemusia odrážať realitu. Konkurencia častokrát napíše nelichotivé hodnotenie, aby vyzdvihli svoje vlastné podnikanie, pričom tieto recenzie nie sú taktiež založené na pravde. Pri čítaní recenzií preto treba rozmýšľať kriticky. Ak sa vám predsa len niečo nezdá, radšej sa obhliadnite po inom e-shope. Prípadne sa pozrite aj po recenziách na iných stránkach. Nižšie si môžete pozrieť na prvej snímke recenzie na podvodnom e-shope. Na druhej snímke vidíte skúsenosti s e-shopom, ktoré zdieľali ľudia na fóre.
Porovnajte si ceny
Na internete niekedy kúpime lacnejšie ako v kamennej predajni, niekedy však oveľa drahšie. Stáva sa, že nečestný e-shop nakúpi tovar napríklad obdobný z Aliexpresu, pričom ho u nás predáva niekoľkonásobne drahšie. Nedeje sa to len s takýmto tovarom. Ak vám niečo padlo do oka, pozrite si model, rozmery a farbu tovaru. Podľa týchto informácií viete nájsť rovnaký produkt na iných e-shopoch a ktovie, možno tam bude o pár eur lacnejší. Takouto cestou sa vždy dostanete k najvýhodnejšej ponuke.
Neprehliadnite
Zároveň si však dávajte pozor na príliš dobré ponuky. Žiadaný tovar možno nájdete na jednom e-shope za výrazne nižšiu cenu, no potom môže ísť o podvod. Tovar môže prísť použitý, môže byť kradnutý alebo inak poškodený. Pri počítaní najlepšej ponuky však zohľadnite aj cenu doručenia.
Pozrite sa, ako je to s vrátením tovaru
Každý dôveryhodný e-shop by mal mať jasne stanovené podmienky vrátenia tovaru. Skontrolujte si, kto platí poplatky za doručenie vráteného tovaru, alebo či má v podmienkach uvedený nejaký nezvyčajný bod. Častokrát sa tým viete vyhnúť prekvapeniam, ak by vám prišiel nevyhovujúci tovar.
Skutočne existuje e-shop, ktorý ponúka tovar?!
Možno sa vám stalo, že ste narazili na ponuku, ktorej ste neodolali, no nakoniec vám nič neprišlo. Každý e-shop by mal mať na svojich stránkach kontaktné údaje vrátane informácií o firme. Ide napríklad o IČO, pomocou ktorého môžete dohľadať obchod v oficiálnom registri podnikateľov na stránke ORSR.sk. Ak tam nenájdete IČO e-shopu, tak ide pravdepodobne o falošnú webovú stránku.
Podvodníci vytvárajú falošné weby, ktoré vyzerajú ako e-shopy
Plaťte kreditnou kartou
Ak zaplatíte kreditnou kartou, viete sa vyhnúť mnohým podvodom. Možno vám e-shop zaúčtoval platbu dvakrát, alebo vám strhli peniaze za tovar, ktorý ste nikdy nedostali, alebo prišiel poškodený. Vo všetkých prípadoch viete situáciu ďalej riešiť ako s predajcom, tak aj s vašou bankou. Situáciu však treba riešiť čo najskôr.
Použite jednorazovú kartu
Ako sme už spomenuli, nie každý e-shop je legitímny. Aj v prípade šifrovanej a legitímne vyzerajúcej stránky môže ísť o podvod. Pri podvodných e-shopoch v podstate poskytnete hackerom všetky dôležité platobné informácie, ktoré môžu následne zneužiť, alebo predať ďalej.
Pri nákupoch online vždy platí – „dvakrát meraj a raz rež“. Ak máte pochybnosti o legitímnosti určitého obchodu, využiť môžete aj jednorazovú kartu, funkciu ktorú má aj vaša banka.
Mnohé bankové aplikácie ale ponúkajú funkciu jednorazovej karty, ktorá je vo svete online nakupovania esom v rukáve z hľadiska bezpečnosti. Ak máte Tatra banku, túto funkciu nájdete v aplikácii pod názvom internetová platba (pozn. redakcie: no môže sa volať aj inak v závislosti od toho, akú banku používate). Po kliknutí na ňu vám aplikácia vygeneruje jednorazovú platobnú kartu, ktorú môžete použiť na online nákup.
Výhodou tejto funkcie je, že vám aplikácia vygeneruje čísla karty, ktoré môžete použiť na nákup online len raz, potom sa cez ne k vášmu účtu nikto nedostane. Ak by hacker získal k týmto údajom prístup, nedokáže z vášho účtu vytiahnuť žiadne ďalšie peniaze. Jednorazovú kartu si viete vygenerovať zakaždým, keď idete nakupovať na internete a je skvelým spôsobom, ako si chrániť váš účet.
Nastavte si limity na karte
Rovnako by ste si mali nastaviť aj denné maximálne limity, aby vám z karty neodišlo viac peňazí, ako deklaruje cenu tovaru e-shop. Pomocou tohto triku sa vyhnete tomu, aby vám neseriózny predajca vybielil bankový účet.
Neklikajte na odkazy v reklamných e-mailoch
Možno sa už stalo aj vám, že do e-mailovej schránky prišla reklamná správa s podozrivo výhodnými ponukami. V správe sa nachádza aj odkaz na e-shop, o ktorom ste doteraz nepočuli. Na neznáme odkazy by ste nemali klikať nikdy a tu to platí rovnako. Odkazy vás môžu presmerovať na falošné stránky, kde podvodníkom poskytnete platobné údaje, alebo iné citlivé informácie. Prípadne môžete cez tieto stránky dostať do počítača malvér.
Komentáre