Historický moment pre Európsku úniu. EÚ bude regulovať umelú inteligenciu s cieľom, aby chránila občanov únie

Európska únia schválila ako jedna z prvých organizácií na svete predbežné regulácie pre umelú inteligenciu. Nová legislatíve pomôže vydláždiť cestu do budúcnosti.

Európska únia schválila regulácie pre umelú inteligenciu
Zdroj: Pixabay (Chickenonline, GDJ)

Rada Európskej únie sa po trojdňovom rokovaní zhodla na predbežnej dohode, ktorá by priniesla sadu pravidiel pre budúci vývoj umelej inteligencie. Navrhované regulácie majú zaručiť, že umelá inteligencia na európskom trhu je bezpečná a rešpektuje základné pravidlá Európskej únie a jej hodnoty.  

Zákon o umelej inteligencii nie je len regulačným zákonom. Zároveň má slúžiť na podporu vývoja a investícií do umelej inteligencie na území EÚ. Nové zákony budú hodnotiť nové umelé inteligencie na základe rizika, ktoré sa v tomto ponímaní chápe ako miera škody, ktorú môže umelá inteligencia spôsobiť spoločnosti. Zákony by mali byť zárukou toho, že čím je AI rizikovejšia, tým prísnejšie pravidlá by na ňu mali platiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Toto je historický okamih a obrovský krok do budúcnosti. Dnešná dohoda efektívne adresuje globálne výzvy v rýchlo sa vyvíjajúcom technologickom prostredí. Umelá inteligencia je jednou z kľúčových oblastí v otázke budúcnosti spoločnosti a ekonomiky. Vďaka našim snahám sme dokázali priniesť extrémne delikátnu rovnováhu pravidiel. Na jednu stranu plne podporujeme vývoj umelej inteligencie a inovácií v tomto smere, no zároveň aj plne rešpektujeme základné práva našich občanov,” vyjadrila sa Carme Artigas, španielska štátna tajomníčka pre digitalizáciu a umelú inteligenciu.  

Zákon o umelej inteligencii teda prináša sadu pravidiel pre mimoriadne vplyvnú všeobecnú umelú inteligenciu. Práve tieto modely predstavujú okrem iných výrazné riziko do budúcnosti. V tomto smere Európska únia navrhla systém vlády nad AI, v rámci ktorého niektoré pravidlá možno presadzovať na úrovni EÚ.  

Oproti návrhom sa pri dohode rozšírila aj sada obmedzení pre umelú inteligenciu. V predbežnej dohode sa ale hovorí aj o možnosti použiť vzdialenú biometrickú identifikáciu policajnými zložkami. Spoločnosti vyvíjajúce “rizikové” umelé inteligencie musia ešte pred ich spustením vykonať kontrolu toho, ako môže umelá inteligencia ovplyvniť základné ľudské práva.  

Európska rada zároveň navrhla aj kritériá pre definovanie umelej inteligencie. Tieto pravidlá majú pomôcť vyčleniť skutočnú AI od jednoduchších softvérom. Európska únia zároveň vysvetľuje, že Zákon o umelej inteligencii nebude platiť pre systémy, ktoré sa používajú výlučne na vojenské alebo obranné účely. Zároveň nebude platiť ani pri výskumnom využití umelej inteligencie.  

Niektoré sféry EÚ zakáže, až na výnimky

Už sme hovorili o rizikových umelých inteligenciách, no v tomto smere Európska únia definuje aj riziká, ktoré sú neakceptovateľné. Umelá inteligencia operujúca v týchto oboroch bude na území Európskej únie zakázaná. Sú to AI systémy, ktoré by vedeli uplatniť behaviorálnu manipuláciu, upravovať záznamy z kamier alebo internetu či dokázali rozpoznať emócie zamestnancov na pracovisku. EÚ zakáže aj takzvané prediktívne policajné metódy. Tieto metódy využívajú matematiku a prediktívnu analytiku na to, aby predpovedali zločin ešte pred tým, ako sa stane, na základe rôznych faktorov.  

Čo sa však týka diaľkovej identifikácie na základe biometrických údajov, Európska únia verí, že policajné zložky by k tejto technológii mali mať prístup v prípade tých najvážnejších zločinov. Táto oblasť dostane svoje bezpečnostné pravidlá. Umelá inteligencia sa však bude môcť využiť napríklad na zabránenie teroristickým útokom alebo pri pátraní po páchateľoch tých najzávažnejších zločinov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre