Hackeri z Anonymous tvrdia, že sa nabúrali do izraelského jadrového zariadenia

Iránski hackeri sa na sociálnych sieťach priznali k útoku na izraelské jadrové výskumné centrum.

Hackeri sa nabúrali do izraelského jadrového zariadenia
Zdroj: DALL-E

Hackerská skupina z Iránu tvrdí, že sa nabúrala do siete izraelského jadrového výskumného centra Shimon Peres Negev. Hackeri, ktorí hovoria, že sú Anonymous, napadli elektráreň na znak protestu proti vojne v pásme Gazy, informuje portál The Record.  

Útočníci hľásajú, že sa im podarilo ukradnúť a zavesiť na internet tisíce interných dokumentov. Medzi nimi sa nachádzajú PDF súbory, e-maily a PowerPoint prezentácie. Toto výskumné zariadenie sa spája s výskumom jadrových zbraní a už v minulosti bolo terčom skupiny Hamas.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Nie sme ako krvilačný Netanyahu a jeho teroristická armáda. Našu operáciu sme vykonali tak, aby nedošlo k zraneniu žiadneho civilistu,” píšu hackeri vo svojom vyjadrení.  

Hackeri však publikovali ešte jedno tvrdenie, ktoré neznie až tak mierumilovne ako to prvé. Tvrdili, že hoci neplánujú jadrovú explóziu, ich operácia je nebezpečná a stať sa môže čokoľvek. K tomu pridali video zobrazujúce jadrovú explóziu. Nakoniec vyzvali aj k evakuácii dvoch najbližších miest.  

V útoku však hackeri išli hlavne po citlivých dokumentoch. Znamená to, že našli cestu do IT siete výskumného zariadenia, no neexistujú žiadne dôkazy, že by prelomili sieť operačných technológií. Experti vysvetľujú, že ak by sa im to aj podarilo, zariadenie má niekoľko bezpečnostných poistiek, ktoré bránia podobným nebezpečným udalostiam.  

Hackeri sa nedostali k operačným systémom zariadenia

Gil Messing, z izraelskej kyberbezpečnostnej spoločnosti Checkpoint, sa vyjadril, že vedia o tejto skupine hackerov, ktorá vznikla približne v období začiatku vojny Izraela s Hamasom. Bezpečnostní experti si všímali hlavne to, že táto hackerská skupina hlásila hlavne útoky iných iránskych skupín. Messing sa domnieva, že vo všetkých prípadoch môže ísť o hŕstku tých istých skupín, ktoré operujú pod inými menami.  

“Niektoré útoky boli vymyslené, iné skutočné, čiže neviem povedať, či sú tvrdenia hackerov pravdivé,” vyjadril sa Messing.  

Izrael starostlivo monitoruje aktivitu iránskych hackerov od októbra, kedy sa začala vojna. Irán podporuje palestínsku skupinu Hamas. Experti zároveň priznávajú, že útoky na Izrael sa objavovali pravidelne. Útočníci šírili dezinformácie, cielili na vládne zariadenia, hackovali izraelské bezpečnostné kampane a vykonávali ďalšie útoky.  

Čo sa týka uvoľnených dokumentov, tie nespôsobia veľkú škodu teraz, no v budúcnosti by mohli hackerom pomôcť pri phishingu a ďalších formách útoku. Messing zároveň zdôrazňuje, že publikovanie týchto dokumentov neznamená, že hackeri získali prístup k akémukoľvek operačnému systému tohto jadrového výskumného zariadenia.  

Môžeme zároveň predpokladať, že útoky hackerov budú pokračovať aj naďalej. Hoci sa im tentokrát podarilo získať prístup k nejakým interným súborom zariadenia, experti z izraelskej kyberbezpečnostnej agentúry potvrdili, že tentokrát hackeri nespôsobili výraznú škodu. Ukradnutie a zverejnenie dokumentov môže predstavovať riziko do budúcnosti, no na toto riziko sa vedia pripraviť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre