Google zvyšuje bezpečnosť ohrozených účtov. Bojovať bude aj proti dezinformačným kampaniam

Konflikt na Ukrajine pokračuje a spoločnosť Google pohotovo reaguje na hrozby v online priestore.

Google bojuje proti dezinformáciám
Zdroj: Pixabay(geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Vypätá situácia na Ukrajine pokračuje a spoločnosť Google vykonáva všetky potrebné kroky k tomu, aby zabezpečila bezpečnosť účtov pred kyberútokmi a zabránila šíreniu dezinformačných kampaní, píše portál Androidpolice.

Google sa vyjadril k situácii aj prostredníctvom európskeho účtu na sociálnej sieti Twitter. V príspevku bližšie približuje zmeny, ktoré vykoná pre ochranu rizikových osôb a populácie v blízkosti konfliktu. Zabezpečenie všetkých účtov bolo automaticky zvýšené pre každú osobu, ktorá sa nachádza v oblasti so zvýšeným rizikom individuálnych kyberútokov. V rámci tejto ochrany sa automaticky zaviedlo dvojstupňové overenie účtov aj pre tých, ktorí si túto funkciu neaktivovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dvojstupňové overenie je bezpečnostná metóda, ktorá zabraňuje prístupu útočníka do účtu Google v prípade, že by sa mu podarilo prelomiť heslo. Táto metóda totiž vyžaduje ešte jedno ďalšie zariadenie, prostredníctvom ktorého sa Google uistí, že sa do služieb snažíte prihlásiť naozaj vy.

Okrem toho spoločnosť Google vyzýva rizikové osoby – predovšetkým politikov a novinárov, aby sa prihlásili do programu pokročilej ochrany. Odporúča sa mať zapnutú aj funkciu Google Safe Browsing a dôsledne si overovať bezpečnosť internetových odkazov, na ktoré klikáte. Existuje veľa webových portálov, ktoré preskúmajú všetky URL adresy a oznámia vám, či je bezpečné kliknúť na odkaz, ktorý ste dostali v e-maile.

Nebezpečné URL odkazy vás môžu zaviesť na stránku, ktorá je preplnená škodlivým softvérom. Ten sa do vášho počítača môže dostať prostredníctvom vyskakovacích reklám, falošných tlačidiel, alebo využitím jednej z funkcií, ktoré portál ponúka. To ale nie je zďaleka všetko. Útočníci častokrát využívajú kópie oficiálnych a vierohodných portálov, aby z vás dostali citlivé informácie. Aj keď stále platí že je najlepšie neklikať na podozrivé odkazy, niekedy je ťažké odhadnúť, čo je bezpečné a čo nie. Overovanie URL odkazov je druhou najlepšou možnosťou, ako sa v online prostredí chrániť.

Boj proti dezinformáciám

Spoločnosť Google sa snaží nielen o maximálnu ochranu svojich užívateľov, ale aj o zamedzenie všetkých dezinformácií, ktoré sa môžu v tejto dobe šíriť naprieč internetom. Spoločnosť zápasí nielen s nepravdivými informáciami, ale aj s propagandou. Tento boj zahŕňa nielen potláčanie dezinformačných webov, ale aj vyzdvihovanie vierohodných zdrojov informácií.

Do dnešného dňa platforma YouTube strhla stovky kanálov a tisíce videí, ktoré slúžia na šírenie nepravých informácií o prebiehajúcom konflikte. Rusko je známe aj svojou vojnou na kyber-fronte a preto Google upozorňuje aj na svoju bezplatnú službu Project Shield. Tá chráni ohrozené spoločnosti pred DDoS útokmi.

Zatiaľ čo konflikt na Ukrajine prebieha, spoločnosť Google urobí všetko pre to, aby zvýšila bezpečnosť svojich užívateľov. Uzatvorí medzery, ktoré by mohli byť využité protistranou na špionáž, alebo šírenie propagandy, či dezinformačnej kampane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre