Tieto Xiaomi smartfóny získajú tento rok svoju poslednú aktualizáciu Androidu: O ktoré modely ide?

Poslednú aktualizáciu Androidu na Android 12 získa niekoľko populárnych Xiaomi, Redmi i Poco smartfónov. Pozrite sa, o ktoré modely ide.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Android smartfóny bežne získavajú dve až tri veľké aktualizácie Androidu. Čo to teda znamená? Ak vlastníme smartfón, ktorý prišiel na trh ešte s Androidom 10, svoju poslednú veľkú aktualizáciu systému získajú na Android 12, resp. v lepšom prípade na Android 13. Čínske Xiaomi navyše ponúka pre niektoré smartfóny len jednu veľkú aktualizáciu systému Android. Ide o modely, ktoré majú slabšiu výbavu a zvyčajne na trh prichádzajú s cenou okolo 100€. Ak vás zaujíma, prečo takéto niečo Xiaomi robí, v skutočnosti sa snaží, aby hardvér dokázal bez námahy „utiahnuť“ i operačný systém. Tento rok sa tak pre niektoré smartfóny skončí ich púť a získajú svoju poslednú veľkú aktualizáciu Androidu. O ktoré modely ide nám prezrádza portál Xiaomiui. A my sa teraz na to pozrieme spoločne.

Tieto modely získavajú poslednú aktualizáciu Androidu

Verzia systému Android 12 je jednou z najväčších aktualizácií Androidu za posledné roky. Prináša nové funkcie ako napríklad interaktívne widgety, no očakávame, že v blízkej dobe sa v nej vyskytnú i Monet témy. Tie nám umožnia upraviť si rozhranie smartfónu do istých farieb podľa tapety i napriek tomu, akú nadstavbu systému v smartfóne využívame. Práve preto je mnoho majiteľov smartfónov naklonených k tomu, aby svoje zariadenie aktualizovali práve na Android 12.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie všetci sa však k nemu dostanú a ani Xiaomi ho neprinesie pre všetky modely. Oficiálna systémová podpora tak bude končiť pre viaceré zariadenia, ktoré nám spoločnosť predstavila ešte pred niekoľkými rokmi. Na zozname smartfónov, na ktorom by sme sa pravdepodobne nechceli vidieť, je tak napríklad populárny Mi Note 10 Lite či celý modelový rad Redmi Note 9. Nižšie sa môžete pozrieť na kompletný zoznam smartfónov, pre ktoré bude Android 11 poslednou zastávkou vo verzii Androidu.

 • Poco C4
 • Redmi 10A / 10C
 • Redmi 9 / Prime / 9T / Power
 • Poco X3 / NFC
 • Redmi Note 9 / 9S / Pro / Pro Max
 • Redmi Note 9 4G / 5G / 9T 5G
 • Poco X2 / M2 / M2 Pro
 • Redmi Note 9 Pro 5G
 • Mi Note 10 Lite
 • Redmi K30 4G / 5G / Ultra / K30i 5G / Racing
 • Mi 10 Lite / Youth Edition
 • Mi 10i / Mi 10T Lite

Čo pre nás takéto ukončenie podpory znamená?

To, že náš smartfón ostane zaseknutý so starším Androidom 11 neznamená, že by sme svoje zariadenie mali okamžite vymeniť. Tieto zariadenia by mali mať dostupné ešte bezpečnostné aktualizácie, ktoré nás ochránia pred rôznymi útokmi či malvérmi. Nemusíme sa teda obávať, že by náš smartfón bol nejako zraniteľný či sme mali dáta v ohrození. I na staršom operačnom systéme sa dá plnohodnotne pracovať a Google bude verziu Android 12 stále podporovať i vo chvíli, keď vyjde novší Android 13.

V každom prípade by ste nad zmenou zariadenia mali popremýšľať vo chvíli keď sa vám zdá, že vaše zariadenie už nezvláda bežné funkcie či je menej výkonné. S verziou Androidu to však nemá nič spoločné a je úplne v poriadku, keď využívame i starší operačný systém.

Našli ste svoje zariadenie na tomto zozname? Alebo získate aj novší Android 13? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre