BezpečnosťSpravodajstvo

Google zmení upozornenie v Inkognito režime: Prizná, že vás sleduje aj v tomto anonymnom móde spolu s ďalšími webmi

Na Google bola podaná žaloba, ktorá sa týkala nejasností okolo Inkognito režimu. Google vás sleduje aj v anonymnom prehliadaní.

Prehliadač Google Chrome ponúka užívateľom Inkognito režim. Ten neukladá históriu vášho prehliadania a súbory cookies. Zároveň treba vedieť, že nezabraňuje iným stránkam, ktoré navštívite, aby o vás zbierali dáta.  

Nedávno Google čelil žalobe, ktorej hlavným predmetom bolo práve nie úplne jasné vyjadrenie toho, čo všetko sa sleduje pri používaní režimu inkognito. Mnohí užívatelia verili, že používanie inkognito režimu znamená úplnú anonymitu na internete a Google v novej verzii pridá varovanie, ktoré jasnejšie informuje o tom, čo všetko môžu webstránky sledovať, keď používate režim inkognito.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa vyznáte v IT technológiách, pravdepodobne už viete, že Inkognito režim slúži skôr na to, aby sa niektoré dáta neukladali na vašom zariadení. Ak sa ale cez inkognito režim prihlásite napríklad do Facebooku, spoločnosť Meta stále vie, že ste sa do svojho účtu prihlásili. Mnoho ľudí však nevedelo, čo presne tento režim znamená. V tomto smere by jasnejšie upozornenie mohlo pomôcť užívateľom získať lepší prehľad o tom, ako anonymné prehliadanie funguje, upozorňuje portál arstechnica.com.

Nové varovanie sa už objavilo vo verzii Chrome Canary, no zatiaľ sa neobjavilo v beta verzii ani stabilnej verzii prehliadača.  

“Vstúpili ste do režimu Inkognito. Iní ľudia používajúci toto zariadenie nebudú vidieť vašu aktivitu. Môžete teda využívať prehliadač s väčším súkromím. Nezmení sa však spôsob, akým sú zbierané vaše dáta na stránkach, ktoré navštívite a v službách, ktoré používate vrátane služieb Googlu,” píše sa v novom varovaní režimu inkognito.  

Inkognito režim nie je tak anonymný, ako si myslíte

Aj staršie varovanie upozorňuje užívateľov na to, že webové stránky môžu stále vidieť vašu aktivitu. Rovnako ju môžu vidieť administrátori pracovnej alebo školskej siete či poskytovateľ internetového pripojenia.  

V Canary verzii Google približuje to, že použitím inkognito režimu nemáte úplné súkromie na internete. Máte len viac súkromia v kontexte toho, že iní ľudia používajúci počítač neuvidia, čo ste na ňom robili. Zároveň pridali upozornenie, že Inkognito režim nezmení spôsob, akým ostatné stránky zbierajú dáta.  

“Google mohol na stránke Inkognito povedať, že spoločnosť stále sleduje užívateľov a zbiera ich dáta, zatiaľ čo používajú režim Inkognito. Namiesto toho Google použil slová, ktoré ubezpečovali užívateľov, že sú “inkognito” a môžu “prehliadať v súkromí”. K tomu ponúkli pár výnimiek. Opäť ale nespomenuli, že Google stále používa rôzne trackery a zbiera dáta užívateľov,” tvrdia žalobcovia.  

Žaloba sa však dotkla aj vážnejších bodov. Podľa všetkého sa história vášho prehliadania stále zaznamenáva a celý zoznam sa posiela priamo na servery Googlu. Neplatí ani to, že iní užívatelia počítača nebudú vedieť, čo ste v režime inkognito robili. Prezradiť vás môžu cielené reklamy, ktoré sa zobrazia aj na základe toho, čo ste si prezerali v inkognito režime.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close