SpravodajstvoTechnológie

Google vám dá do rúk nástroj, pomocou ktorého budete môcť obmedziť zdieľané dát o vás naprieč rôznymi službami spoločnosti

Google umožní používateľom podrobne upraviť zdieľanie údajov vo vybraných službách Google, ako sú YouTube, Mapy a ďalších.

Európskych používateľov služieb spoločnosti Google čaká významná zmena v podobe väčšej kontroly údajov o nich, s ktorými gigant narába a hlavne ako. V dôsledku Digital Markets Act (DMA), ktorý nadobudne účinnosť už 6. marca 2024, spoločnosť Google zavedie novú politiku, ktorá umožní používateľom podrobne nastavovať možnosti zdieľania údajov medzi vybranými službami Google, vrátane populárnych služieb ako YouTube, Mapy a ďalšie, upozorňuje portál gizmochina.com.

To znamená, že po novom budete môcť upraviť, ktoré konkrétne služby od spoločnosti Google budú mať prístup k vašim osobným údajom naprieč rôznymi službami, a ktoré nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O ktoré aplikácie ide?

Tento zoznam zahŕňa niektoré z najpopulárnejších služieb od spoločnosti Google, konkrétne:

  • Vyhľadávač Google
  • YouTube
  • Reklamné služby
  • Google Play
  • Chrome
  • Nákupy Google
  • Mapy Google

Po novom sa budete môcť rozhodnúť ponechať všetky tieto služby, aby spracovávali údaje o vás a boli navzájom prepojené, no rovnako budete môcť aj niektoré služby obmedziť, aby neboli navzájom prepojené.

„Môžete si vybrať, či ponecháte prepojené všetky tieto služby, neprepojíte žiadnu z týchto služieb alebo si vyberiete, ktoré z týchto jednotlivých služieb chcete ponechať prepojené.“, vysvetľuje Google na svojom webe.

Keď sú tieto služby prepojené, umožňuje im to zdieľať vaše údaje medzi sebou a s ostatnými Google službami na špecifické účely. Prepojené služby môžu napríklad spolupracovať a prispôsobovať vám obsah, či reklamy v súlade s vašimi nastaveniami.

Ak sa rozhodnete služby Google neprepojiť, nemalo by vás to z tade odhlásiť, no môže to mať negatívny dopad na niektoré funkcie aplikácií či služieb. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že cez Google vyhľadávač si nájdete ubytovanie a rezervujete si ho. Ak si otvoríte Google Mapy, tak vás Google bude rovno navigovať k ubytovaniu, no ak zrušíte prepojenie, tak budete musieť miesto, kam cestujete, napísať manuálne, aby vás tam Mapy navigovali.

Google však v niektorých prípadoch bude aj naďalej zdieľať vaše údaje a to bez ohľadu na to, či je alebo nie je nejaká aplikácia prepojená. Pôjde napríklad o situácie, aby zabránil podvodu alebo vás ochránil pred spamom.

„Vaše údaje zo všetkých služieb Google, bez ohľadu na to, či sú prepojené, môžu byť aj naďalej zdieľané vo všetkých službách na určité účely, ako je predchádzanie podvodom, ochrana pred spamom a zneužitím a v súlade so zákonom.“, vysvetľuje spoločnosť.

Technologický gigant rovnako dopĺňa, že v niektorých situáciách, môže dochádzať k zdieľaniu údajov naprieč rôznymi službami, hoci ste to zakázali. Ide ale o špecifické situácie, kedy si zdieľanie dát vyžaduje úloha, ktorú ste zadali, aby mohla byť riadne dokončená. Napríklad, keď si kúpite hru cez Google Play, tak údaje môžu byť zdieľané do služby Google Platby, kým sa nedokončí nákup.

Nakoniec, rozhodnutie o prepojení, ktoré aplikácie sa rozhodnete ponechať, aby mohli medzi sebou zdieľať údaje, spočíva len a len na vás. Aj keď by to mohlo so sebou priniesť určitú stratu funkcií, poskytuje to však väčšiu kontrolu.

Rozsah Digital Markets Act ale nie je len o zdieľaní údajov. Taktiež napríklad obmedzuje schopnosť Googlu uprednostňovať vlastné služby vo výsledkoch vyhľadávania pred inými, čím vytvára vyváženejšie podmienky pre konkurentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close