ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google začal varovať majiteľov Androidov pred sideloadingom: Vyskočí vám takéto upozornenie

Google upozorňuje užívateľov pred možnými rizikami sideloadingu.

Sideloading aplikácií je inštalovanie alebo aktualizovanie aplikácií z iných zdrojov ako z oficiálneho obchodu s aplikáciami. Dnes sa o sideloadingu hovorí najmä preto, lebo už čoskoro sa musí Apple prispôsobiť Európskej únii a novému Zákonu o digitálnych trhoch. V praxi to znamená, že okrem iného sa musí iOS “otvoriť” a v členských krajinách EÚ dovoliť sťahovanie aplikácií aj z neoficiálnych zdrojov.  

Majitelia Androidu však sideloading poznajú už roky a pre nich to nie je žiadna novinka. Po novom však Google bude upozorňovať užívateľov na túto praktiku, informuje Phone Arena.  Sideloading je síce užitočný, no zároveň prináša aj isté riziko. Užívatelia si musia dávať väčší pozor na to, odkiaľ aplikácie sťahujú. Iné zdroje nemusia mať také bezpečnostné opatrenia ako Obchod Play. To znamená, že si oveľa jednoduchšie môžete dostať do smartfónu malvér.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Varovania dostávajú Pixel a Samsung Galaxy zariadenia. Jeden z užívateľov si všimol varovanie, keď chcel aktualizovať aplikáciu AccuWeather z obchodu tretej strany. Google varuje, že aplikácia bežne dostáva aktualizácie z Obchodu Play a ak ju aktualizujete z iného zdroja, ďalšie aktualizácie môžete dostávať od akéhokoľvek zdroja vo vašom telefóne. Zároveň upozorňujú, že sa môžu zmeniť funkcionality aplikácie.  

Ako užívateľ máte na výber aktualizáciu zrušiť alebo ju povoliť aj z iného zdroja. Toto upozornenie sa objaví iba raz. Ak si napríklad stiahnete aplikáciu z Obchodu Play a následne si stiahnete aktualizáciu z iného zdroja, môže sa stať, že nová verzia nebude mať funkciu, ktorá bola dostupná v oficiálnej predchádzajúcej verzií.  

Aplikácie z neoficiálnych obchodov môžu byť rizikové

Ako sme už naznačili, malvér je ďalším rizikovým faktorom. Niektorí užívatelia ale majú pocit, že by mali mať možnosť podstúpiť riziko a stiahnuť si aplikáciu aj z iného zdroja, keď si za smartfón zaplatili a je ich. Nové varovanie Googlu môže byť pre niekoho otravné, no na druhú stranu veľa ľuďom pomôže. Menej IT zdatní ľudia určite ocenia, ak ich smartfón aspoň raz varuje o možných rizikách inštalovania aplikácií od tretích strán. 

„Stále môžete povoliť aplikácii aktualizácie z iných zdrojov, vrátane sideloadingu potvrdením upozornenia. Obchody s aplikáciami sa na túto zmenu adaptujú a už čoskoro môžu upozornenie vidieť aj ďalší užívatelia, ktorí si aplikáciu chcú aktualizovať z iného ako predvoleného zdroja,“ vysvetľuje hovorca Googlu.

Sideloading je bezpečný, ak viete, čo robíte, no mnohí si môžu omylom stiahnuť do smartfónu malvér, cez ktorý sa kyberzločinci dostanú do ich bankovej aplikácie a vybielia im účet. Takéto útoky sú časté a informujeme o nich aj na našom portáli. Google sa zameriava hlavne na to, že aktualizovanie aplikácie z obchodov tretích strán môže zmeniť funkcionalitu aplikácie, no stiahnutie falošnej verzie aplikácie alebo aktualizácie obsahujúcej malvér je stále veľmi vysoké.  

Vždy radíme, aby ste sa držali oficiálnych obchodov s aplikáciami, kde nájdete všetko čo potrebujete. Ak hľadáte niečo špecifickejšie, sideloading je možnosťou, no uistite sa, že stránke, odkiaľ aplikáciu sťahujete, veríte na 120%.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close