Čínski vedci implantovali imobilnému pacientovi čip do mozgu, aby mu vrátili schopnosť pohybu. Hlásia veľký úspech!

V Číne vyvinuli čip NEO, ktorý implantovali pacientovi do mozgu, ktorý stratil schopnosť pohybu po autonehode. Dnes vie uchopiť fľašu a napiť sa z nej.

cip mozog implantat
Zdroj: H_Ko / Shutterstock.com

V uplynulých dňoch sme mohli počuť veľa správ o spoločnosti Neuralink a prvom úspešnom implantovaní čipu spoločnosti do mozgu človeka. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o spoločnosť, za ktorou stojí Elon Musk. Ten na sociálnej sieti uviedol, že pacientovi sa zatiaľ dobre darí a že sa zotavuje. Rovnako uviedol, že sa aktuálne zdá, že všetko ide podľa plánu. Musk verí, že tento čip by mohol v budúcnosti vrátiť ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu, možnosť znovu sa pohybovať. Rovnako ale môže pomôcť aj pri liečbe iných zdravotných stavov.

Medzičasom agentúra Xinhua informovala o obdobnom projekte, no z druhej strany našej planéty. Konkrétne z Číny, kde sa podarilo podľa publikovaných informácií ochrnutému pacientovi čiastočne vrátiť schopnosť pohybu paží.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čínski vedci implantovali pacientovi čip NEO

Čip NEO, ako nazvali vedci túto technológiu, je výsledkom práce 10-ročného výskumu tímu vedcov z univerzity Tsinghua. Tento čip je ale na rozdiel od čipu Elona Muska iný v tom, že nepreniká do nervového tkaniva mozgovej kôry, ale je umiestnený na jej vrchu.

Pacient, ktorému implantovali čip, si pri dopravnej nehode 14-rokov dozadu poranil miechu. Bohužiaľ, výsledkom toho bolo, že ochrnul na všetky končatiny. Čip, ktorý mu nedávno implantovali, má priemer 25 mm a prostredníctvom neho, sa vedcom podarilo úspešne získať nervové signály z oblastí mozgu, ktoré riadia senzorické a motorické funkcie. Výhodou tohto čipu je, že nepotrebuje na svoje fungovanie batériu. Celé zariadenie sa skladá z dvoch častí. Jeho vnútorná časť je napájaná vonkajšou časťou na diaľku cez indukčnú vysokofrekvenčnú anténu a epidurálny ECoG cez pokožku hlavy. Vonkajšia časť zariadenia zároveň aj prijíma nervové signály pred ich prenosom do počítača.

Zo science-fiction sa stáva realita

Samotnú operáciu pacient podstúpil ešte v októbri minulého roka, no v týchto dňoch vedci oznámili prvé výsledky. Po troch mesiacoch domáceho tréningu je pacient schopný pomocou rukavice naplnenej vzduchom, ktorú pre neho špeciálne vyvinuli, a ktorá je ovládaná mozgovými vlnami, chytiť fľašu vody s presnosťou úchopu presahujúcou 90 percent.

„Implantované rozhranie mozog-počítač (BCI) môže pomôcť ťažko postihnutým osobám pri komunikácii a aktívnej rehabilitácii. Udržateľné BCI implantáty však vyžadujú minimálnu invazívnosť.“, opisujú čip vedci v publikovanej správe.

Pomocou algoritmu strojového učenia môže pacient dnes samostatne jesť a piť. S ďalším vývojom systému bude pacient schopný obnoviť viaceré pohyby a funkcie rúk, dopĺňajú výskumníci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre