Google vylepšuje Flood Hub. Predpovedať záplavy dokáže až o 7 dní dopredu. Táto technológia vám môže raz zachrániť nielen život, ale aj majetok

Služba Flood Hub už niekoľko rokov prináša predpovede o vývoji hladiny riek v rizikových oblastiach. Jej možnosti sa rozšíria.

Zaplavy Google
Zdroj: mkfilm / Shutterstock.com, úprava redakcie

Záplavy sa radia k najčastejšie sa vyskytujúcim prírodným katastrofám. Spoločnosť Google ešte v roku 2017 priniesla predpovede potôp, pričom cieľom spoločnosti bolo vybudovanie spoľahlivého systému, ktorý by v reálnom čase informoval ľudí o stave rizikových riek a poskytol varovania pred blížiacou sa záplavou.  

Varovanie pred záplavami Google implementoval do svojho vyhľadávača, máp a špeciálnej platformy Flood Hub. Od prvého implementovania varovania pred záplavami sa táto služba výrazne rozšírila, no rozšíriť ju globálne bolo obrovským problémom, obzvlášť v oblastiach, kde nebolo k dispozícii veľa dát.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie vedci z Google Research demonštrovali, ako možno použiť strojové učenie na to, aby výrazne vylepšili presnosť predpovedí potôp na globálnej škále. S pomocou umelej inteligencie sa im podarilo zlepšiť spoľahlivosť súčasných predpovedí a zároveň vylepšili predpovede v Afrike a Ázii. Teraz sú podobnejšie predpovediam, ktoré máme k dispozícii v Európe. Presnosť predpovedí výskumníci overili v spolupráci s Európskym centrom pre predpoveď počasia ECMWF.  

Umelá inteligencia zároveň pomôže aplikácii Flood Hub poskytovať predpoveď vývoja hladiny riek až sedem dní vopred vo viac ako 80 krajinách sveta. Tieto informácie môžu použiť ľudia, komunity, vlády či medzinárodné organizácie, aby sa lepšie pripravili na blížiace sa riziko. Okrem iného Flood Hub umožňuje poskytovať predpovede riek v reálnom čase až na sedem dní vopred. 

“AI modely poháňajúce FloodHub sú produktom niekoľkoročnej práce, ktorú sme vykonali v spolupráci s niekoľkými partnermi vo sfére školstva, vládnych a medzinárodných organizácií,” píše Google.  

Umelá inteligencia pomáha prinášať relevantné predpovede

Výskumníci svoju prácu začali v Indii a neskôr ju rozšírili aj do iných krajín sveta. Spoľahlivá predpoveď potôp sa zakladá na modeli záplav, meraní hladiny vody v reálnom čase, mapy prevýšenia a hydrologickom modelovaní. Hydrologické modely Googlu predpovedajú riziko záplav tým, že spracúvajú verejne dostupné dáta o počasí, napríklad dáta o zrážkach. Ešte predtým, ako môžu informácie použiť, ich musia nakalibrovať s informáciami o sile prietoku jednotlivých riek. Len malé percento riek má však stanice na takéto merania.  

Umelá inteligencia v tomto výrazne pomáha. Jeden model dokáže byť vycvičený so všetkými dostupnými riečnymi dátami. Následne môžu umelú inteligenciu uplatniť aj na rieky, pri ktorých nie sú dostupné žiadne dáta. Týmto spôsobom môžu uplatniť predpovede pre akúkoľvek rieku na svete. 

Výskumníci z Google porovnali svoj model predpovedí vývoja riek s doteraz najlepším globálnym modelom GloFAS 4. Pri testoch sa ukázalo, že model Googlu dokáže poskytnúť presné varovania skôr a naprieč väčšími a dôležitejšími udalosťami.  

Predpovede záplav sú jedným zo spôsobov, akým spoločnosť Google adresuje Globálne otepľovanie. V meniacom sa svete sú silné zrážky rovnako časté, ako extrémne suchá. Záplavy sa preto môžu objaviť aj na miestach, kde predtým neexistovali a Google Flood Hub by mohol pred nimi včasne varovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre