BezpečnosťSpravodajstvo

Google testuje nový program pre Android na ochranu pred finančnými podvodmi. Pozrite sa, čo sa zmení

Služba Play Protect sa už čoskoro rozšíri o ochranu pred online podvodmi, ktoré nás môžu pripraviť o peniaze. Pozrite sa, ako nová vrstva ochrany bude fungovať.

Android je platforma, ktorá stavia na transparentnosti, bezpečnosti a voľby pre užívateľov. Túto voľbu môžeme vidieť napríklad pri sťahovaní aplikácií. Android vám dovoľuje, ako každý iný operačný systém, sťahovať aplikácie z oficiálneho obchodu. Popri tom vám však dáva možnosť sideloadingu, teda inštalovania aplikácií aj z iných zdrojov.

Spoločnosť Google uplatňuje celú radu rôznych bezpečnostných opatrení, pričom niektoré vrstvy využívajú aj schopnosti umelej inteligencie. Aj napriek tomu sa ale nájdu hrozby, ktoré dokážu prekĺznuť nielen pomedzi tieto bezpečnostné systémy, ale aj cez pozorných užívateľov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obchod Play spolu s ďalšími legitímnymi obchodmi s aplikáciami ponúkajú niekoľko vrstiev ochrany, ktoré majú zaručiť, že do tejto platformy podvodné aplikácie neprekĺznu až tak ľahko. Užívatelia však okrem sťahovania aplikácií z oficiálnych obchodov majú voľbu stiahnuť si aplikácie priamo z internetu. V tomto prípade Google upozorňuje, že takáto aplikácia môže byť oveľa rizikovejšia, práve kvôli absencii dostatočne silných bezpečnostných opatrení.  

Hoci by malo byť na užívateľovi, či “riskne” sideloading z neznámeho internetového zdroja, Google zlepšuje bezpečnosť aj v tomto aspekte. Na ochranu pred podvodnými aplikáciami slúži v smartfónoch služba Play Protect, ktorú spoločnosť nedávno vylepšila o skenovanie v reálnom čase. Po novom dokáže Play Protect skontrolovať aj aplikácie stiahnuté z iného zdroja.  

Play Protect sa rozširuje o ochranu proti podvodom

Podľa vyjadrenia spoločnosti chce Google rozšíriť ochranu užívateľov aj do sféry internetových podvodov. Phishingové útoky sa stávajú čoraz častejšími a kyberzločinci vymýšľajú čoraz uveriteľnejšie príbehy, ktorými namotávajú nič netušiace obete.  

Phishing sa stal oveľa sofistikovanejším ako pred rokmi, a preto Google pracuje na ochrane proti podvodmi, ktorá posilní už existujúcu platformu Play Protect. Nová ochrana proti podvodmi odštartuje už o pár týždňov, najskôr v Singapure, potom aj v ďalších krajinách sveta.  

Nová forma ochrany automaticky zablokuje inštaláciu aplikácií, ktoré by mohli používať citlivé povolenia, častokrát využívané aplikáciami na finančné podvody. Smartfón vás ochráni aj v prípade, ak inštalujete aplikáciu z cudzieho zdroja, napríklad priamo z internetu, četovacích aplikácií alebo správcu súborov. Špecificky bude hľadať príkazy RECIEVE_SMS, READ_SMS, BIND_Notifications. Tieto príkazy najčastejšie podvodníci využívajú na odchytenie jednorazových hesiel posielaných cez SMS alebo notifikácie. Zároveň ich ale môžu využiť na špehovanie.  

“Boj proti online podvodom je dynamický. Kyberzločinci neustále zdokonaľujú svoje metódy a rovnako aj my musíme spolupracovať a inovovať, aby sme ostali krok pred nimi,” tvrdí Chua Kuan Seah, zo Singapurskej kyberbezpečnostnej agentúry.  

Najskôr táto bezpečnostná funkcia odštartuje v Singapure, no s najväčšou pravdepodobnosťou nebude trvať dlho a rozšíri sa aj do sveta. Už čoskoro by sme teda mohli mať novú a lepšiu ochranu pred phishingom a pokusmi o podvod.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close