Google sprístupňuje nový nástroj, ktorý vám pomôže odhaliť zmanipulované fotky

Google vylepšuje nástroj na vyhľadávanie obrázkov. Pridáva do výsledkov vyhľadávanie nové podrobnosti o fotografiách, aby pomohol snímky priradiť ku konkrétnej situácii a nemohli byť zneužité s falošnými tvrdeniami.

falosne fotky google
Zdroj: andrey_l /shutterstock.com a Top_CNX /shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dezinformácie sú fenoménom tejto doby. V súčasnosti vytvoriť falošnú správu a distribuovať ju smerom k ľuďom, nebolo nikdy tak jednoduché. Na tento problém reagujú mnohí giganti, no pravdou je, že sú o krok pozadu za tvorcami falošných správ. No aj napriek tomu technologické firmy, ako je napríklad Google, neúnavne bojujú, aby sa cez ich kanály nešírili hoaxy.

Jedným z častých problémov sú aj zmanipulované fotografie. Niekedy stačí pozmeniť na snímke drobnosť, a tá následne dostane úplne iný význam. Dezinformátori zväčša vytvárajú falošné fotografie na základe aktuálnych tém a ich rozpoznanie nie je vôbec tak jednoduché, ako sa môže zdať. Dobrým príkladom môže byť aktuálne izraelsko-palestínsky konflikt. Polícia SR nedávno na svojom Facebookovom profile upozornila na zmanipulovanú fotografiu, kde došlo k zámene vlajok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podobne ako pri vojne na Ukrajine sa začínajú šíriť pozmenené fotografie s odkazom na nacistické Nemecko. Úlohou je vytvoriť negatívnu emóciu širokého publika k jednej z bojujúcich strán.“, uviedla polícia v príspevku nižšie.

Google vám pomôže zistiť o fotografiách viac informácií

Najnovšie ale Google oznámil, že dáva ľuďom do rúk nástroj, ako môžu zmanipulované fotografie odhaliť jednoduchšie a rýchlejšie.

„Začiatkom tohto roka sme oznámili novú funkciu s názvom O tomto obrázku a dnes sa táto funkcia celosvetovo sprístupňuje používateľom v angličtine vo Vyhľadávaní Google.“, uvádza gigant v správe a pre verejnosť.

O čo konkrétne ale ide? Používatelia, ktorí si dajú vyhľadať obrázok online, si budú môcť pozrieť jeho históriu a to napríklad, kedy bol prvýkrát indexovaný v Google a kedy boli publikované na prvých webových stránkach. Táto funkcia môže byť užitočná, ak je napríklad obrázok alebo fotografia vytrhnutá z kontextu.

Dobrým príkladom môžu byť videá alebo fotografie z posledných dní, ktoré zaplavili sociálne siete. Na jednom z takýchto záberov boli zachytené oslavy futbalových fanúšikov, ktorí v hlavnom meste Alžírska odpaľovali ohňostroje a svetlice po tom, ako klub CR Belouizdad vyhral v auguste 2020 alžírsky šampionát. No tvorcovia falošných správ tieto snímky zdieľali s tvrdením, že ide o boje v Gaze.

Nove vysledky vyhladavania o obrazku cez Google
Zdroj: Google

Ďalšou novinkou bude, že ako si používateľ vyhľadá snímku, tak bude môcť o nej dohľadať ďalšie podrobnosti, napríklad čo o nej píšu iné média a ako sa používa na iných stránkach. Tieto informácie môžu byť užitočné na posúdenie tvrdení o obrázku a na zobrazenie dôkazov a perspektív z iných zdrojov.

Nove vysledky vyhladavania o obrazku cez Google_2
Zdroj: Google

Poslednou a nemenej významnou novinkou je, že používateľ bude môcť vidieť aj takzvané metadáta obrázku, ak ich autor zverejnil spolu s obrázkom. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o informácie spojené s obrázkom, ktoré popisujú jeho vlastnosti, pôvod alebo iné charakteristiky. Napríklad to, že obrázok bol vygenerovaný umelou inteligenciou.

Nové funkcie by sa mali vo vyhľadávači objaviť v priebehu najbližších dní, prípadne týždňov. Preto nepanikárte, ak ich ešte nemáte dostupné, čoskoro sa to zmení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre