Google začal s distribúciou funkcie end-to-end šifrovania v aplikácii Správy pre prvých používateľov

Bezpečnejšia forma SMS správ je na dosah

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

Spoločnosť Google koncom novembra sprístupnila nový štandard RCS správ pre širokú verejnosť. Okrem iného Google prezradil, že pracuje na ďalšej novinke. Spoločnosť konkrétne spomínala zavedenie end-to-end šifrovania do aplikácie Správy.

„Uvedomujeme si, že vaše konverzácie sú súkromné, a preto je našou zodpovednosťou udržiavať vaše osobné informácie v bezpečí. Neustále zlepšujeme bezpečnostné ochranné mechanizmy, aby sme chránili vaše súkromie, a preto zavádzame šifrovanie typu end-to-end, počnúc individuálnymi konverzáciami RCS medzi ľuďmi, ktorí používajú Správy…“ písalo sa v publikovanej tlačovej správe.

End-to-End správy sú dostupné pre prvých používateľov

Portál 9to5google najnovšie upozorňuje na to, že spoločnosť Google začala s distribúciou tejto funkcie pre prvých používateľov. Ide konkrétne o BETA testerov aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál ďalej píše, že spoločnosť Google automaticky predvolí toto šifrovanie už aj do existujúcich konverzácií. V praxi to znamená, že používatelia nebudú musieť vyvíjať žiadnu aktivitu, aby bola funkcia aktívnou. Zároveň však treba dodať, že funkciu nie je možné deaktivovať, a aby bola dostupnou, tak musia obaja používatelia využívať (zatiaľ) BETA verziu aplikácie.

Správy Google
Správy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

V prípade úspešného zapnutia funkcie, používatelia uvidia ikonu zamknutého zámku spolu s časom odoslania správy a informáciu o tom, či správa bola doručenou.

Google správy end-to-end sifrovanie
Zdroj: Google

Aktuálne však nevieme presne povedať, kedy bude táto funkcia dostupnou pre širokú verejnosť. Očakáva sa však, že by sa tak mohlo stať v priebehu prvej polovice budúceho roka. 

Mimochodom, dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti jeden zo starších článkov, v rámci ktorého sme sa venovali RCS správam, ako aj tomu, ako môžete zistiť, či ich máte aktívne. 

Čo je to end-to-end šifrovanie?

V prípade, ak neviete, čo je to end-to-end šifrovanie, tak ide o formu komunikácie, ktorá odchádza zo zariadenia odosielateľa zašifrovanou, a jediný kto ju môže prečítať, je prijímateľ správy. Inými slovami, k správam nemajú prístup tretie strany. K šifrovaniu a odšifrovaniu správ v tomto prípade najčastejšie dochádza pomocou kryptografických kľúčov – jeden je verejný (ktorý je zdieľaný s osobami, s ktorými si píšete) a druhy je súkromný. Následne po prijatí správy, je prijímateľ schopný správu dešifrovať. Zároveň, ak by došlo k odchyteniu správy treťou stranou, tak tá nemá možnosť, ako obsah správy dekódovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre