Google Správy dostávajú kľúčovú funkciu, ktorá zvyšuje bezpečnosť komunikácie

Komunikácia cez aplikáciu Google Správy bude výrazne bezpečnejšou.

Google správy dostávajú end-to-end šifrovanie pre RCS štandard správ
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google informuje, že odteraz budú všetky RCS správy v aplikácií Google Správy chránené end-to-end šifrovaním vrátane skupinových konverzácií.

Po novom budú RCS správy v aplikácii predvolene zapnuté, ak si ich užívateľ predtým manuálne nevypol v nastaveniach. Je teda možné, že po aktualizácii budú musieť užívatelia súhlasiť so zmluvnými podmienkami. Pre tých ktorí nevedia, RCS správy (pozn. redakcie: Rich Communication Services) sú správy, ktoré ponúkajú bohatšie komunikačné služby. V praxi to znamená, že prinášajú nové spôsoby komunikácie do klasických správ. Ide napríklad o nové GIF súbory, emoji, obrázky a podobne. Okrem iného RCS správy ponúkajú aj niekoľko ďalších funkcionalít. Napríklad adresát správy, ktorú práve píšete, uvidí informáciu o tom, že práve odpisujete a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Komunikácia cez RCS správy neprebieha prostredníctvom štandardnej mobilnej siete, ale prostredníctvom internetu, teda mobilných dát alebo Wi-Fi. Na to, aby mohli RCS správy fungovať ich musí podporovať priamo mobilný operátor a všetci účastníci konverzácie musia mať aktívnu službu RCS správ. Na Slovensku podporujú RCS správy viac-menej všetci veľkí operátori.

Okrem toho tento nový štandard správ ponúka možnosť skupinových správ a videohovorov. V podstate by sa dalo povedať že štandard RCS správ prináša funkcie, ktoré nájdeme napríklad na četovacích aplikáciách Messenger alebo WhatsApp. Okrem toho môžete posielať správy naprieč viacerými zariadeniami. V  praxi to bude znamenať, že používateľ pri využívaní tohto štandardu bude môcť posielať správy z počítača, tabletu, mobilu, prípadne z iného zariadenia.

Viac súkromia

Ako sme už spomínali, Google implementuje plné end-to-end šifrovanie do RCS správ vrátane skupinových konverzácii. End-to-End šifrovanie, inak aj E2EE, je systém ochrany súkromia, ktorým sa dlho chválila napríklad aplikácia WhatsApp a odkiaľ možno tento pojem poznáte. V praxi ide o formu komunikácie, ktorá bráni tretím stranám prístup k dátam, ktoré sa prenášajú z jedného zariadenia do druhého. Správy teda vidíte len vy a druhá strana s ktorou komunikujete.

Sifrovanie sprav end-to-end
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay a Vosveteit.sk

End-to-end šifrovanie funguje tak, že sa vami odoslaná správa zašifruje, pošle sa na zariadenie prijímateľa, ktorý má dešifrovací kľúč a môže teda správu rozšifrovať a následne prečítať. Ak by sa k týmto dátam dostala počas presunu tretia strana, tá by namiesto odoslanej správy videla nezmyselný zhluk kódu.

Aplikácie uplatňujúce E2EE šifrovanie môžeme považovať za bezpečnejšie, no neznamená to, že sa ku vašim správam nemôže nikto dostať. Aj takáto forma zabezpečenia sa dá prelomiť, ak by niekto naozaj chcel. Zároveň treba podotknúť, že pri použití end-to-end šifrovania nie ste neviditeľný. Server eviduje že medzi vami a prijímateľom prebehla určitá forma komunikácie, čo môže byť samo o sebe cenná informácia.

Zároveň sa môže stať, že zariadenie buď odosielateľa alebo prijímateľa správy napadne malvér. Existuje milión druhov vírusov, pričom niektoré vedia čítať všetky správy, iné dokážu zaznamenávať napríklad stlačenia klávesnice.

To, že píšeme o možných rizikách end-to-end šifrovania neznamená, že sa musíte báť. Stále platí, že ide o niekoľkonásobne bezpečnejšiu formu komunikácie a uplatnenie šifrovania do RCS správ aplikácie možno považovať za krok k väčšej bezpečnosti celej platformy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre