ANDROIDSpravodajstvo

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej nájdete stratený telefón jednoduchšie. No funkcia čelí aj kritike

Google pracuje na spôsobe ako nájsť váš smartfón aj keď je vypnutý. Pripravovaná funkcia však čelí dileme, mala by sa zapnúť automaticky alebo nie?

Funkciu Nájdite svoj telefón od Googlu považujú mnohý za nenahraditeľnú, obzvlášť ak sa nešťastnou náhodou podarilo stratiť ich Android smartfón alebo ho niekto ukradol. Táto možnosť vám ukáže, kde sa váš smartfón momentálne nachádza a môžete mu nechať prehrať zvuk alebo si ho zabezpečiť a odhlásiť sa na ňom z účtu Google. V najhoršom prípade môžete zariadenie celé vymazať, aby sa cudzia osoba nedostala k vašim dátam.

Táto funkcia zatiaľ funguje len v prípade, ak je váš Android smartfón zapnutý, čo si zlodeji už dávno všimli. Kradnuté zariadenia preto vypínajú čo najrýchlejšie to ide. Spoločnosť Google momentálne vyvíja sieť, v rámci ktorej môžete lokalizovať aj vypnuté zariadenia. Táto funkcia je vo vývoji už od roku 2021 a stále nie je funkčná. Hoci stále nenájdete vypnutý smartfón alebo tablet, Google ukázal možnosti, ktoré vám dovolia nastaviť si, do akej miery chcete byť súčasťou tejto siete, informuje portál Android Police.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zdá sa, že pri nastavovaní nového zariadenia uvidíte obrazovku, ktorá vám ponúka možnosť prihlásiť sa do siete Nájdite svoj telefón. Ak sa do tohto programu zapojíte, potom vaše zariadenie pomôže lokalizovať iné stratené zariadenia. Znamená to, že ak vaše zariadenie nájde signál strateného zariadenia tak informuje jeho majiteľa. To isté pre vás dokážu urobiť iné smartfóny, ktoré sú pripojené do tejto siete.

Automatické prihlásenie

Predvolene sa vaše zariadenie zapojí do siete automaticky, no len v oblastiach s vysokou premávkou ľudí. Znamená to, že majiteľa informuje len ak stratený smartfón našlo ešte jedno iné zariadenie. Ako užívateľ budete mať možnosť sa do tejto siete zapojiť do väčšej miery, alebo sa z nej úplne odhlásiť. Keďže sa však vaše zariadenie do služby prihlasuje predvolene, veľa ľudí môže informačné okno pri nastavení odignorovať. Znamená to, že dostanú len základnú funkciu nájdenia smartfónu, ktorú máme k dispozícii teraz. V praxi teda nájdu zariadenie len v prípade, ak funguje a svojimi zariadeniami neprispejú k vyvíjanej možnosti sledovania aj vypnutých smartfónov. Znamená to, že celková sieť nebude až tak presná a v prípade odcudzeného smartfónu by sa majiteľ nemusel k svojmu zariadeniu dopátrať.

Experti sú však toho názoru, že Google pred vydaním funkcie svoj prístup zmení. Riešením by mohlo byť nové okno, ktoré sa užívateľa opýta, či chce mať možnosť nájsť Android zariadenie aj keď je offline a o tejto možnosti ho informuje.

„Takáto možnosť by užívateľov podporila v prihlásení sa do siete, pričom by pomohla zlepšiť presnosť siete tým, že sa ku nej prihlási viac zariadení,“ tvrdí Mishaal Rahman, Adroid expert.

Možnosť lokalizovania smartfónov aj keď sú vypnuté by mohla pomôcť mnohým užívateľom nájsť svoje zariadenie. Mnohí sú však toho názoru, že zariadenia by sa do nej mali prihlasovať automaticky. Zatiaľ to vyzerá tak, že rozšírené možnosti lokalizovania zariadenia sa ukážu len v notifikácií, ktorú užívatelia môžu buď prehliadnuť alebo úmyselne ignorovať. Vytvoriť sieť, ktorá by pomohla lokalizovať aj vypnuté zariadenia a následne to vymyslieť tak, aby mohla väčšina užívateľov túto možnosť ľahko prehliadnuť sa zdá byť kontraproduktívne.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close